Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Gündem

Gençlere Güzel Haber! Cumhurbaşkanı Erdoğan Duyurdu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önemli bir açıklamada bulundu. Organize Sanayi Bölgeleri Mesleki Eğitim Merkezleri açılış programına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan gençleri sevindirecek bir müjdeyi programda yaptığı konuşmada paylaştı. Mesleki eğitim imkanı sağlayarak istihdamın önünün açılacağını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasının detayları…

“Uluslararası Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Açılacak!”

Milyonlarca genci sevindirecek önemli açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Organize Sanayi Bölgeleri Mesleki Eğitim Merkezleri açılış programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan Uluslararası Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri’nin açılacağını ifade etti. Genç işsizlik oranının düşmesinde önemli rol oynayacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin ve Japonya’yı örnek göstererek şu ifadeleri kullandı; “Yeni bir projeyi daha devreye alıyoruz. Uluslararası Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleriyle gençlere mesleki eğitim imkanı sağlayacağız, Artık şu gerçeği göreceğiz; Organize sanayi bölgelerinin içinde okullar… Dolayısıyla stajlarını her yönüyle okulundan hemen organize sanayi bölgesindeki işine giderek gerçekleştiren siz gençler… Bunu Çin, Japonya başarıyor… Biz neden başarmayalım? Aynısını biz de yapacağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘ın Konuşmasından Bazı Başlıklar Şu Şekilde;

“Dünyada hak ettiğimiz konuma gelmenin gayretindeyiz. Cumhuriyetimizin başlattığı kalkınma adımları belli çevrelerin sabotajıyla engellendi. Sanayileşmenin hız kazandığı bir dönemde kendi meselelerimizle uğraşmaktan önümüze gelen meseleleri değerlendiremedik. Her 10 yılda bir tekrarlanan darbeler nedeniyle Türkiye çok ağır yaralar aldı. Merhum Özal’ın açılım seferberliği ise tam ritmini bulacakken koalisyonların seferber olduğu siyasi istikrarsızlıklar sebebiyle yarım kaldı. Ülkemizin saniyelime konusunda geri bırakılması kötü niyetli bir senaryodur.”

“Bu sürecin bir tarafında eğitim-öğretim de vardı. Eğitim-öğretimde ayağı bu topraklara basan özgürlükçü sistem yerine formatlayan dayatmacı evlatlarımızı belli kalıplara hapseden modeller tercih edildi. Köy enstitüsü gibi denemeler ideoloji yükleme aracı haline getirilerek hüsranla sonuçlandı.”

“Döner sermaye gelirlerinden alınan yüzde 15’lik Hazine kesintisini yüzde 1’e düşürdük. Meslek liselerimizin üretim kapasitelerini arttırarak eğitim almalarının önünü açıyoruz. Salgın sürecine rağmen gelirlerimiz arttı. Öğrencilerimizin okurken Asgari Ücret kadar gelir elde etmelerini de sağlayacağız. Genç işsizlik için mesleki eğitim merkezlerimiz adımımız. 3 ay önce bu salonda bazı düzenlemeler yapacağımızı belirtmiştik. Mesleki eğitim merkezlerindeki çırak öğrencilere asgari ücretin yüzde 30’u yani 1276 lira ücret ödenmesini sağlayan kanun değişikliği tamamlandı. 12. sınıf öğrencilerine ise asgari ücretin yarısı kadar 2126 lira ödeme yapılacak.”

“Bu ücretlerin tamamı devlet katkısı olarak karşılanacak. Öğrencilerimizin iş kazaları ve meslek kazalarına karşı sigortasını yapacağız. Talepte ciddi artış yaşandı. Yıl sonuna kadar 1 milyon genci mesleki eğitim merkezlerine dahil etmeyi planlıyoruz. Özel sektörün destek vermediği mesleki ve teknik eğitim başarıya ulaşamaz. OSB’de yer alan tüm sektörlerimiz eğitim süreçlerine dahil olacak.  Bu önemli projenin hayırlı olmasını diliyorum.”

İlgili Makaleler