Ekonomi

GES’lerin Ne Kadar Kazandıracağı Ortaya Çıktı; Ne Dolar Ne Altın! Yeni Yatırım Aracı GES’ler Olacak, Tahmin Edilenden Çok Kazandıracak…

Yatırımların çeşitlendirilmesi açısından hayata geçirilmiş olan Gelire Endeksli Senetler (GES) için talep toplama süresinin sonuna geldi. 24 Haziran Cuma itibariyle talep veren vatandaşların hesaplarına aktarılacak olan senetlerin ne kadar kazandıracağı da ortaya çıktı.

Bir süredir yatırımcıların ilgi gösterdiği Gelire Endeksli Senetler (GES) için ilk açıklama Cumhurbaşkanlığı’nın ilgi kararnamesinden gelirken; ikinci açıklama Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den; son açıklama ise Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın resmi kurum hesabından geldi.

Gelire Endeksli Senetlerde Talep Toplamanın Son Günü

Geçtiğimiz gün yayınlanan kararname ile birlikte Gelire Endeksli Senetler’de (GES) talep toplama işleminin başladığı öğrenilmişti. Bugün itibariyle son bulacak olan talepler için en az bin lira tutarında talep yapılabileceği öğrenildi. Kamu İktisadi Teşebbüsleri’nin gelirine endeksli olarak getiri elde ettiren GES’ler, Devlet Hava Meydanları İşletmeleri ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden bütçeye aktarılan hasılat payı üzerinden gerçekleştirerek, yatırımcılarının hesabına aktarılacağı da Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameyle ortaya çıktı. Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası şubeleri aracılığıyla GES’ler ile ilgili tüm işlemler yapılabiliyorken; alınan senetlerin yatırımcıların hesabına 24 Haziran 2022 Cuma günü itibariyle aktarılacağı açıklandı. Ayrıca konuya ilişkin açıklama yapan ilgili bakanlık, Türkiye genelinde 15-22 Haziran’da GES ihracına ilişkin talep toplama işlemlerinin gerçekleştirileceğini ve dönemsel bazda senetlerin yüzde 5 virgül 32 oranında getiri sağlayacağı duyuruldu.

Açıklamalar Arka Arkaya Geldi

Cumhurbaşkanı kararnamesinin ardından değişen kanun maddesinin Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla birlikte detaylar da belli olmaya başladı. Söz konusu kararnamedeyse; “22 Aralık 2021-31 Aralık 2022 tarihleri arasında iktisap edilen, DİBS’lerden elde edilen gelir ve kazançlara yüzde 0 stopaj oranı uygulanacaktır. Bu sebeple, 23 Eylül 2022 ve 23 Aralık 2022 tarihlerinde yapılacak kupon ödemelerinde stopaj oranı yüzde 0 olacaktır” ifadeleri yer aldı. Stopaj oranının sıfır olacağının öğrenilmesinin ardından konuya ilişkin bir açıklama da Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den geldi. Twitter üzerinden açıklama gerçekleştiren Bakan Nebati; “Yurt dışı yerleşikler için düzenlenecek tahsisli swap enstrümanı ile yurt dışı yerleşiklerin, belirlenecek alanlarda kullanılmak üzere Türk Lirası cinsi varlıklara erişim imkânı genişletilecektir. Serbest piyasa ekonomisi ilkelerini esas alan ülkemiz, bu imkânı ile yurt dışı yatırımcılar için geçmişte olduğu gibi bugün de etkin, güvenilir ve uzun vadeli yatırım ortamı sağlamaktadır. Türkiye yabancı yatırımcılar için ilgi odağı olmaya devam edecek” ifadelerini kullandı. Öte yandan yapılan tüm açıklamalardan sonra söz konusu senetlerin Gelir Vergisi Kanunu’nun geçici 67. maddesi uyarınca vergilendirileceği öğrenildi.

İlgili Makaleler