Gündem

Google’ a Büyük Şok! Haksızlık İçin Tazminat Davası Açıldı!

Çevrimiçi bilgi dağıtım sitesi teknoloji devi olarak adlandırılan Google ‘ a flaş gelişme. Google Play mağazasındaki dijital satın alma işlemlerinden aldığı yüzde 30’luk kesintinin haksız olduğu gerekçesiyle İngiltere’de tazminat davalık oldu. Buna benzer bir dava Iphone kullanıcıları tarafından açılmıştı.

Google’dan Önemli Açıklama

Google Play Store Android işlemci kullanan cep telefonlarının uygulama indirme mağazasıdır. Yaklaşık 19.5 milyon İngiliz Android kullanıcısı tarafından açılan tazminat davasında 920 milyon sterlin talep edildiği belirtildi. Google’dan gelen açıklamada ise geliştiriciler ve tüketiciler için adil bir şekilde rekabet edildiğini ve ücretlerin rakiplerle karşılaştırılabilir olduğunu belirtildi.

Google açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bu dava, Android ve Google Play’ in ağladığı yararları, seçenekleri ve faaliyet gösterdiğimiz rekabetçi pazarı görmezden geliyor” Ayrıca Android ‘ de bir çok uygulamanın önceden yüklü olması sebebiyle uygulamaların ücretiz olmasından dolayı hiçbir hizmet bedeli ödemediğini belirtti.

 

İlgili Makaleler