Gündem

Google duyurdu: 10 Ağustos tarihi itibariyle Türkiye’de kaldırılıyor!

Google, Rekabet Kurulu kararı sonrası Türkiye'de arama motorunda çıkan alışveriş reklamlarını 10 Ağustos tarihi itibariyle kaldırılacağını açıkladı. Konuyla ilgili olarak şirketten yapılan açıklamada, “ Faaliyetlerimizi yasal çerçevede sürdürebilmek ve müşterilerimize hazırlık yapabilmeleri için yeterli süreyi sağlamak amacıyla, maalesef 10 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Alışveriş reklamlarını Google’ın Türkiye’deki arama sayfalarından kaldıracağız” ifadeleri kullanıldı.

Dünyanın en popüler arama motoru olan Google Türkiye kararını duyurdu. Rekabet Kurulu sonrası açıklamada bulunan Google Türkiye’de arama motorunda çıkan alışveriş reklamlarının kaldırılacağını ifade etti. Rekabet Kurulu ile Alışveriş reklamlarını Türkiye’ye tekrar getirebilmemizi sağlayacak bir anlaşmaya varabilmeyi umduklarını söyleyen Google reklamların 10 Ağustos tarihinden itibaren artık görünmeyeceğini bildirdi.

Başka seçeneğimiz yok

Şirket konuya ilişkin açıklamalarında, “Rekabet Kurumu’nun Mayıs 2020’deki Alışveriş kararına uymak üzere, Alışveriş Karşılaştırma Servisleri’nin (AKS) bu reklamlara eşit erişimini sağlayan ve Alışveriş reklamlarının kullanıcılar ve satıcılar için kalitesini koruyan bir çözüm önerisinde bulunduk. Avrupa’daki Google Alışveriş Reklamları davasında başarılı şekilde uygulanan çözüm yolu ile büyük benzerlikler taşıyan önerimizin, Türkiye’de kararın yerine getirilmesine ilişkin sürenin sonuna kadar Rekabet Kurulu tarafından kabul edilip edilmeyeceği belirsizlik taşıyor. Bu nedenle faaliyetlerimizi yasal çerçevede sürdürmek amacıyla, Alışveriş reklamlarını Türkiye’deki Google Arama sayfalarından kaldırmaktan başka bir seçeneğimiz maalesef bulunmuyor.” İfadelerini kullandı.

İlgili Makaleler