Ekonomi

Gözler O Paketteydi; Teşvik Paketi Açıklandı, 31 Bin 176 Personel Açığı Ortaya Çıktı! Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı Devrede! Personel Alımları…

Kamu kurum ve kuruluşlarının bir süredir arka arkaya yayınlamaya başladığı işe alım ilanları devam ederken; önümüzdeki günlerde eşsiz bir istihdam alanı yaratacak olan yeni bir teşvik paketi haberi geldi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen teşvik paketi kapsamında toplamda 31 bin 176 kişilik istihdamın ortaya çıkacağı öğrenildi.

Bakanlılara ve kamu kurumlarına verilen kadroların ardından şimdi de gündeme teşvik paketleri alındı. Dün yayınlanan Resmi Gazete’de çıkan genelgeye göre, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ayda 1.144 yatırım teşvik belgesi verildiği öğrenildi. Belgeleri verilen teşviklerin hayata geçirilmesiyle birlikte güçlü bir istihdam sağlanacakken; konuya ilişkin detaylar da bir bir ortaya çıkmaya başladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvikleri 31 bin 176 Kişilik İstihdam Yaratıyor

Dün Resmi Gazete aracılığıyla kamuoyunu duyurulan ilan ile birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın aylık bazda 1.144 yatırım teşviki verdiği öğrenildi. Son ayda 32 milyardan fazla yatırıma onay veren Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onayladığı yatırımların tutarları tam olarak 32 milyar 552 milyon 89 bin 76 lira olarak açıklandı. Bu yatırımların aktif bir şekilde hayata geçirilmesinin ardından ise 31 bin 176 kişilik yeni bir istihdam alanının yaratılacağı öğrenildi. Bunun yanı sıra aynı ilanda sabit yatırım tutarını da kamuoyu ile paylaşan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, sabit olarak 830 milyon 151 bin 758 liralık yatırım onayı verdiğini duyurdu. Ayrıca 45 yatırım teşvik paketini iptal eden Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın iptal ettiği paketlerin toplamının ise 3 bin 599 kişiyi istihdam edebilecek büyüklükte olduğu öğrenildi.

Bakanlıktan En Büyük Teşvik Türkiye Şişe ve Cam’a

Nisan ayı teşvik verilerini Resmi Gazete aracılığıyla açıklayan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, geçtiğimiz ay en yüksek tutarlı teşvik belgesini Türkiye Şişe ve Cam A.Ş.’ye verdi. Verilen teşvik belgesinin değeri 2 milyar 51 milyon lira olarak açıklanırken; söz konusu şirkete verilen teşvikin Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde yıllık 630 bin tonluk cam üretimi yatırımı için kullanılacağı öğrenildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın nisan ayı teşviklerinden Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. de yararlandı. 1 milyar 63 milyon liralık yatırım teşviki alan Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin söz konusu yatırımı Manisa’nın Yunus Emre ilçesinde yer alan fabrikası için kullanılacağı öğrenildi. Öte yandan Etlik Görüntüleme Hizmetleri A.Ş. de Ankara’nın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 821,6 milyon liralık yatırım teşvik belgesi aldı.

İlgili Makaleler