Gündem

Gözler Temmuz Zammına Çevrilmişken, Bayram İkramiyelerinden Haber Geldi! “Kurban Bayramı Emekli İkramiyesi Kaç TL?” İşte O Rakam…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan nisan ayı enflasyon rakamlarının ardından zamda yüzde 30’u aşan memur ve emekliler için ara zam tarihi giderek yaklaşıyor. Şimdilerde tüm odağı burada olan memur ve emekliler için ara zam tarihi yaklaşırken; bayram ikramiyesi ile ilgili de bir açıklama gelmiş bulunuyor.

Merkez Bankası’nın Mayıs Ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçlarına göre yüzde 40 zammı aşan memur ve emekliler için bu oran üzerinden maaş hesaplamaları gerçekleştirilmeye başlamışken; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den gelen son açıklama ile birlikte bayram ikramiyesine zam yapılıp yapılmayacağı da kesinleşmiş oluyor.

Merkez Bankası Rakamları Yüzde 40 Zam Diyor

Bir süredir memur ve memur emeklileri ile SSK yani 4A ve Bağ-Kur yani 4B emeklilerinin merakla beklediği temmuz zammı için 6 aylık enflasyon beklentisi Merkez Bankası’nın gerçekleştirdiği mayıs ayı piyasa katılımcıları anketi sonucuna göre yüzde 40’ı aştı. Eğer bu beklenti gerçekleştirse; en düşük memur maaşı 6 bin 429 TL’den 9 bin 33 TL’ye çıkacakken, en düşük memur emeklisi maaşı 4 bin 289 TL’den 6 bin 26 TL’ye yükselecek. Yine aynı beklenti üzerinden esnaf emeklisi Bağ-Kurlular için en düşük emekli maaşı 2 bin 948 TL’den 4 bin 156 TL’ye çıkacakken; 2000’den önce emekli olan SSK’lılarda ise en düşük maaş rakamları 3 bin 292 TL’den 4 bin 641 TL’ye kadar yükselmiş olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in ek zam sinyalleri gerçeğe dönüşürse ise, bu rakam daha da artacak.

Bakan Bilgin Bayram İkramiyesi Zam Haberlerine Son Noktayı Koydu

Ramazan Bayramı’nda ilk ödemesi gerçekleştirmiş olan bayram ikramiyelerinde ikinci ödeme için tarih yaklaşmaya başladı. Bu sene 9 Temmuz tarihine denk gelen Kurban Bayramı öncesi yatırılacak olan bayram ikramiyesine asgari ücrete ocak ayında yapılan yüzde 52’lik artışın eklenerek, ikramiyenin bin 655 lira 61 kuruşa çıkması konuşuluyordu. Ancak konuyla ilgili geçtiğimiz gün bir açıklama gerçekleştirmiş olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, söz konusu zammın maliyeti arttıracağını ve artan maliyetin sadece bir seferlik emeklilere yaracağını belirtmiş, bunun yerine yaratılacak maliyet artışının maaşlara yansıması için çalışmalarının sürdüğünü belirtmişti. Yani, aksi bir açıklama gelmedikçe Kurban Bayramı emekli ikramiyesinin de 2021 yılından bu yana ödendiği gibi bin 100 TL olması bekleniyor.

İlgili Makaleler