Ekonomi

Gram altın 428 TL’ye yükseldi! Kuyumcular uyardı: Daha da yükselecek!

Altın fiyatları her gün yeni bir rekor kırmaya devam ediyor. Gram altın bugün 428.1 liradan işlem görüyor. Altın fiyatlarındaki yükselişi değerlendiren kuyumcular ise altın fiyatlarının daha da yükseleceğini belirterek vatandaşa uyarıda bulunuyorlar.

Yatırımcıların güvenli liman olarak değerlendirdiği altın fiyatları yükselmeye devam ediyor. Özellikle düğünü olacak vatandaşlar tarafından altın fiyatlarının önümüzdeki dönemde yükselmeye devam edip etmeyeceği merak ediliyor. Bugün gram 428.1 TL’den işlem gördü. Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman ise artan altın fiyatları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bundan sonra tarihi rekor seviyeler göreceğiz

Türkiye’de altın fiyatlarının yükselmeye devam edeceğini açıklamasında vurgulayan Özman, “Geçen hafta başından itibaren altında yükseliş var. Devam ediyor. Bunda tabii ekonomik bir takım sebepleri var. Pandemiyle ilgili de sebepler var. Bugün de yine bir yükselişle açıldı. Dünya piyasalarında da rekor üstüne rekor tazeliyor. Geçen haftaki fiyat artışından sonra her günümüz bir rekor. Çünkü en yüksek rakam oldu. Tarihinin zirvesi diyoruz. Ama bir sonraki gün veya bir iki saat sonra yeni bir zirve yapıyor. Artık bundan sonra göreceğimiz her rakam altın fiyatlarındaki tarihi rekor seviyeler olacaktır Türkiye’de. Fiyatlar yükselmeye devam ediyor. Devam da edecek. Bunu da vatandaşların dikkate alması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Altının yeni hedefi 2 bin dolar

Altının bundan sonraki hedefinin 2 bin dolar rakamına ulaşmak olduğunu ifade eden Özman yükselişlerin durup tekrar olarak mı yoksa sürekli bir şekilde mi olacağından emin olamadıklarını söyledi. Özman altın hakkındaki değerlendirmelerinde, “1920 dolar ons rakamı dünya borsalarında kritik eşiktir. Bu 1920’yi geçerse önü açık diye söylemiştim. Evet bugün itibariyle 1920 eşiğini aştı. 1950’ye kadar çıktı. Hafif geri çekilme var ama şu anda da 1940’larda devam ediyor. 1940 doların üstünde ons rakamı var. Bu ons rakamında sonra artık yeni hedefi altının 2 bin dolar. Onun için altın her gün rekor kırar. Her gün zirve yapar diye söylüyorum. Altının bundan sonraki hedefi 2 bin dolar rakamına ulaşmak olacaktır. Bu yıl sonuna kadar olmazsa 2021’in hemen başlarında olacak diye söyleyebilirim. Ancak bu soluksuz bir yükseliş mi olacak yoksa geri çekilip tekrar mı ileriye gidecek onu zaman gösterecek” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler