Gündem

İYİ Parti: Grip aşıları neden hâlâ getirilmedi? Sağlık sistemi çökebilir uyarısı!

İYİ Parti tarafından, mevsimlerin geçmesine rağmen neden hala grip aşılarının Türkiye’ye getirilmediğini sordu. Eylül ve Ekim aylarında artan koronavirüs vaka sayılarında ki artışlara dikkat çeken İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, günlük vaka tablosunda ki verilerin doğru aktarılmadığına dikkat çekerek Sağlık Bakanlığına ‘’Sağlık Sistemi Çökebilir’’ uyarısında bulundu.

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Sağlık Bakanlığı tarafından günlük açıklanan koronavirüs tablosu verilerin doğruyu yansıtmadığını belirterek, Meclise sunduğu önergelerin cevapsız kaldığını söyledi. Çıray, yaptığı yazılı açıklamada şimdi de grip aşılarının getirilmesinde geç kalındığını belirterek “Pandeminin bir siyasi propaganda unsuruna dönüştürülmesi, Türkiye’nin Covid-19 mücadelesine büyük bir darbe indirmiştir.” dedi.

Çıray, yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

ÖNERGEMİZE CEVAP YOK

Açıklanan verilerin gerçeği yansıtmadığını geçtiğimiz aylarda belgeli şekilde kamuoyu ile paylaştık ve konuyu Sağlık Bakanı’nın cevaplaması için bir önerge ile TBMM’ye taşıyarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bu önergelerimizi cevaplamasını ve bize yanıldığımızı göstermesini umutla bekledik. Ne önergelerimize bir cevap verildi ne de kamuoyu ile paylaştığımız bilgiler yalanlandı. Haziran ayından itibaren ekonomik endişeler sebebiyle yeni normalleşme süreci adı altında günlük açıklanan Covid-19 tablosundaki gerçeği yansıtmayan veriler ile topluma salgının kontrol altına alındığı algısının aşılanması insanlarda rehavete ve bireysel tedbirlerde gevşemeye sebep olmuştur.

SAĞLIK SİSTEMİ ÇÖKEBİLİR

Sağlık Bakanlığı bizim en başından beri yapmış olduğumuz bilimsel ve samimi uyarılarımızı dikkate almadığı için ne yazık ki Covid vakalarında olağanüstü bir artış ile karşı karşıyayız. Yoğun bakım ve entübe hasta sayılarında büyük artışın olduğunu günlük turkuaz tablodan entübe hasta sayısı gibi verilerin çıkarılarak gerçeklerin gizlenmesinden anlıyoruz.4 Ağustos tarihinde yaptığım açıklamada Sağlık Bakanını samimi şekilde uyararak; ‘bu şekilde devam edildiği takdirde Eylül ve Ekim aylarında vaka sayılarında ciddi artış yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu, derhal şeffaf veriler ışığında bilimsel tedbirler alınmazsa yoğun bakımların yetersiz kalmasıyla sağlık sisteminin çökme noktasına gelebileceğini’ dile getirdim. Bu samimi uyarımızda ne yazık ki haklı çıktık.

HASTANE İŞLETMELERİNE ÇÖKMEKLE MEŞGULLERMİŞ

Ayrıca Sağlık Bakanlığı’na bağlı Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın açıkladığı harcama kalemlerine göre, yapımı tamamlanarak hizmete açılan 11 şehir hastanesi için bu yılın Ocak ve Haziran aylarını kapsayan ilk altı ayda bakanlık kasasından 3.2 milyar TL harcandığı belirtildi. Şehir hastanelerinde iyi bir sağlık hizmeti almakta bu kadar zorluk yaşayan vatandaşa bir de bu hasta garantili hastanelerin kira bedelleri ödetiliyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi geçtiğimiz günlerde Fahrettin Koca’nın geçen ay görevden alınan özel kalem müdürünün yakınlarının şehir hastanelerindeki 6 işletmeyi 10 yıllığına kiraladığı ortaya çıktı. Biz sağlık sistemi çökebilir, tedbir alın derken onlar hastane işletmelerine çökmekle meşgullermiş

TÜRKİYE VERİLERİ FARKLI TANIMLADI

Geçtiğimiz hafta “her vaka hasta değildir” diyerek enfekte olmuş ancak semptom göstermeyen hastaların turkuaz tabloda yer almadığını, yalnızca hastanede yatanların sayılara dahil edildiğini, yani açıklanan verilerin gerçeği yansıtmadığını Sağlık Bakanı bizzat kendisi söylemiştir. Bakanın bu yankı bulan itirafından sonra İngiltere’nin, Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 vakalarını, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) gibi uluslararası örgütlerin tanımından farklı şekilde tanımladı ve Türkiye’den döneceklere karantina şartı getirdi.

DSÖ ‘UYGUNLUK’ ÇAĞRISI YAPTI

Fahrettin Koca’nın DSÖ’nün uyarısını çarpıtarak paylaşmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa bölgesinde Covid-19 veri raporlamasını uyumlu hale getirmek için yayımladığı basın bildirisinde Türkiye’ye vaka sayılarının raporlanmasını DSÖ rehberlerine uygun şekilde yapılması çağrısında bulunmuştur.

İlgili Makaleler