GündemSağlık

Griple Karıştırılıyor! Yeni Varyantı Yayılmaya Başladı!

Koronavirüs tüm dünyada hızla yayılıyor. Dünyanın dört bir yanında koronavirüs ile mücadele için bilim insanları aşı ve ilaç çalışmalarını sürdürüyor. Henüz tünelin ucu gözükmedi. Üstelik varyantları da arka arkaya açıklanmaya devam ediyor. Delta, omicron gibi tehlikeli varyantların ardından yeni bir varyant daha açıklandı. Yapılan açıklamaya göre mevsimsel grip ile de çok karıştırılıyor. İşte detaylar…

Dünyada Flurona Etkisi Artıyor!

Koronavirüs ve grip ile birleşerek yayılan yeni varyant Flurona için dünyanın dört bir yanında kırmızı alarm verildi. Henüz Omicron varyantını atlatamadan yeni bir varyantın çıkması vatandaşa yeter dedirtti. İsrail’de başlayan hamile bir vatandaşta görülen ilk vakanın ardından Flurona İngiltere, Makedonya, ABD ve Brezilya’da da görüldü.

Öte yandan uzman bilim insanları genç vatandaşların varyantları 65 yaş üstüne göre daha hafif atlatacağını belirtirken hipertansiyon, diyabet ve metabolik problemler, kanser hastalarının ise daha dikkatli olması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Bakan Koca Duyurdu!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, resmi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada haftalık vaka sayılarını duyurdu. Bakan Koca açıklamasında; “25-31 Aralık arasında vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan 10 ilimiz: Eskişehir, İstanbul, İzmir, Aydın, Çanakkale, Muğla, Kırklareli, Gümüşhane, Edirne, Kocaeli. Omicron kaynaklı vakaların artış merkezinde İstanbul var. Son üç hafta içinde, Türkiye genelinde hastaneye yatışlarda %6,2 artış oldu. Yoğun bakım ve entübasyonda belirgin düzeyde artış yok. Kayıplarımızın büyük kısmı, 60 yaş üzerindekilerle kronik hastalığı olanlar.” ifadelerinde bulundu.

İlgili Makaleler