Gündem

1 Milyon Suriyeli Geri Dönüş İçin Güvenli Bölgeyi Bekliyor

AK Parti Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fatma Şahin katılmış olduğu bir televizyon programında Suriyeli konusuna dair açıklamalarda bulundu. 

Bu kapsamda Türkiye, ABD ve Rusya arasında ki gelişmeler ve güvenli bölge vurgusunda bulunan Fatma Şahin Suriyelilerin geriye dönüşlerine ilişkin tahminlerini açıkladı. 1 milyon Suriyelinin geri dönüş için güvenli bölgeyi beklediğini söyleyen Fatma Şahin’in açıklamalarının detayları.

FATMA ŞAHİN’DEN SURİYELİ AÇIKLAMASI

AK Parti Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fatma Şahin yapmış olduğu konuşmasında Suriye konusunda bu ülke vatandaşlarının ülkelerine geri dönmek istedikleirni ancak şartlar nedeniyle dönemediklerini söyledi.

Bu konuda Türkiye’nin girişimleri ile El Bab ve Cerablus’a dönen Suriyeliler hakkında bilgi veren Fatma Şahin Cerablus’ta ne oldu Fırat Kalkanı’yla birlikte 100 bin Suriyeli ülkesine döndü. Ben Cerablus’tan bir ay ayrılmadım. Suyunu, elektriğini , yollarını hallettik. Elbab ile 400 bin kişi döndü, dedi. 

Münbiç’te güvenli bölge oluşturulursa 1 milyon kişinin ülkesine geri döneceğini ifade eden Fatma Şahin şu ifadeleri kullandı. 

”Burada oluşturulacak güvenli bölge ile benim tahminim 1 milyon kişi dönmeyi bekliyor. Güvenli koridorla birlikte bu insanları ülkelerine göndereceğiz. Artık biz bunu halkımızla paylaşıyoruz. Dönecekler,suriyelilerle konuşuyoruz. El bab’a park yapılır mı? yapıldı niye? bir an önce dönsünler diye. İnsanlar çocuklarının güvende olduğunu görmek istiyor. Bu süreçte bir Gaziantep modeli oluşturduk. Biz bunu doğru yönetmeseydik çok daha büyük problemler oluşabilirdi.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir