Gündem

15 Haziran’da Süresi Dolacak İmar Barışında Süre Uzatılacak Mı?

2018 yılında başlatılan İmar Barışı uygulamasından milyonlarca vatandaş faydalandı. Bu uygulama imara aykırı, ruhsatsız ya da ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınarak yasallık kazanması amaçlandı. 

Başlatıldığı günden itibaren 10 milyondan fazla vatandaşın faydalandığı uygulama Aralık 2018’de sona erecekken süre uzatılmıştı. 15 Haziran 2019’a uzatılan bu süre içinde süreç tamamlanıyor. 

Bu kapsamda hala başvuru yapması beklenen vatandaşların olduğu değerlendilirken sürecin uzatılıp uzatılmayacağı merak ediliyor.

BAKAN KURUM’DAN SÜRE UZATIMI AÇIKLAMASI

İmar ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum İmar Barışı için sürenin uzatılıp uzatılmayacağı konusunda net açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum konuşmasında uygulamanın sayısal verilerine dair bilgileri paylaştıktan sonra süreç konusunda şu ifadeleri kullandı. 

‘Süre Uzatılmayacak’

“15 Haziran’da imar barışına başvuru süresi tamamlanıyor. Herhangi bir uzatma şu an için söz konusu değil. Yaklaşık 10 milyon 79 bin vatandaşımız bugüne kadar imar barışı sürecinden faydalandı. En fazla başvuru gelen iller arasında İstanbul 1 milyon 747 bin, İzmir 811 bin 452, Ankara da 469 bin başvuruyla yer alıyor. Şu an için yatırılan bedel yaklaşık 19 milyar 300 milyon lira.”

TESK’TEN SÜRE UZATILSIN TALEBİ

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken konuya dair taleplerini yazılı bir açıklamada bulundu. Bu kapsamda hala 3 milyon başvuru yapılmasını beklendiğini ifade eden TESK Başkanı Palandöken, ”Ülke genelindeki tüm kaçak yapıların kayıt altına alınabilmesi için yaklaşık 3 milyon başvuru daha yapılması gerekiyor. İmar barışından faydalanamayanlar için yılsonuna kadar hak tanınmalı” açıklamasında bulundu. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir