Gündem

18 bin sözleşmeli personel için son tarih açıklandı: İşten çıkarılacaklar!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Selçuk’a belediyelerde çalışan sözleşmeli personeller için çağrıda bulunan Milliyetçi Hareket Partisi Mersin Milletvekili Baki Şimşek 31 Aralık tarihine kadar belediyeler sözleşmeleri yenilememesi durumunda binlerce kişinin işsiz kalacağını bildirdi.

BİNLERCE PERSONEL İŞTEN ÇIKARILACAK

Türkiye genelinde binlerce personelin işten çıkarılacağını belirten Şimşek, “Sayın Bakanım, tabii, gönlümüz kamudaki sözleşmeli personellerin tamamının kadroya geçmesini istiyor ama özellikle belediyelerde çalışan yaklaşık 18 bin personel her yıl belediye meclisi kararıyla sözleşmeleri yenilenmediği takdirde işlerinden çıkartılacak.” ifadelerini kullandı.

SON TARİH 31 ARALIK!

Ayrıca 31 Aralık tarihine kadar eğer Türkiye Büyük Millet Meclisi yeni bir düzenleme yapmazsa belediyelerde çalışan 18 bin personel, belediye başkanının ya da belediye meclisinin alacağı tek bir kararla kapının önüne konulabileceğini açıklayan Şimşek şunları söyledi:

Bununla ilgili Bakanlığın… Artık önümüzde çok uzun bir zaman kalmadı, günlerdir konuşuyoruz ama maalesef bir mesafe alamadık. Sağlıkta, Millî Eğitimde, diğer kurumlarda çalışanlar, herhangi bir yüz kızartıcı suç olmadıktan sonra görevlerine devam edebiliyorlar ama belediyedekilerin mecburen her yıl meclis kararıyla sürelerinin uzatılması gerekiyor. Yani 2013 yılında bu hak verilmiş, 2013 yılından bu tarafa belediyelere alınan hiçbir sözleşmeli personelin kadro hakkı yok. Bunun bir defalığına torba yasaya konulacak ilave bir maddeyle çözülmesini istiyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir