Gündem

20 Bin öğretmen alımı başvuruları ne zaman yapılacak!

Öğretmenler heyecanla bekliyordu ama kadrolu değil sözleşmeli olarak yerini alacaklar sınıflarda. Milli Eğitim Bakanlığı 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için Ocak 2020’de atama takviminin başlatılacağını duyurdu!

Türkiye’de ataması yapılmayan 485 bin öğretmen var. 20 bin sözleşmeli öğretmenin alımı yapıldığında 465 bin öğretmen yine açıkta kalacak. Eğitim-Sen İstanbul Kurul Üyesi Murat Durmuş, Türkiye’de şuan 150 bin öğretmen açığının olduğunu söyledi.

SÖZLEŞMELİ İLE KADROLU ÖĞRETMEN ARASINDA Kİ AYRIMCILIK

Türkiye’de hem atanamayan öğretmen sayısı hem de öğretmen açığı çok fazla. Ancak hükümetin tercihi kadroludan değil sözleşmeli öğretmen alımından yana. Sözleşmeli öğretmenler eş ve çocuk yardımı alamıyor. Maaşları da daha düşük. Kadrolu bir öğretmen ders başına 15,35 TL alırken, sözleşmeli bir öğretmen ders başına aynı işi yapmasına rağmen 13,19 TL alıyor. Kadrolu öğretmen ile sözleşmeli bir öğretmenin aldığı maaş arasında ise ortalama 200 ile 300 TL arasında fark yaratıyor bu ayrımcılık.

Ek ders ücretleri de düşük olan sözleşmeli öğretmenler, idarecilik yapamıyor. Eş, çocuk ya da sağlık durumlarına bakılmaksızın, atandıkları yerde 4 yıl kalmak zorundalar. Üstelik iş güvenceleri bile yok. İhtiyaç kalmadığında direk sözleşmelerine son verilebiliyor.

Dışarıdan eğitim alan yaklaşık 1,5 milyondan fazla öğrenci örgün eğitime geçse, 20 bine yakın köy okulu da açılsa, 150 bin öğretmenin ataması yapılmış olacak. Bu da, atama bekleyen öğretmenlerin yaklaşık 3’de 1’i demek. Ama Milli Eğitim Bakanlığı’nın planında şuan da sadece 20 bin öğretmenin sözleşmeli olarak ataması gündemde.

2020 YILI ÖĞRETMEN ALIMI BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Öğretmen alımı için başvurular 6-10 Ocak 2020 tarihleri arasında yapılacak.

Eğitim-Sen Kurul Üyesi Durmuş iktidara seslenerek ‘’eğitimde tasarruf olmaz. Başarılı bir eğitim vermek istiyorsa, bütün öğretmenlerin atamasının yapılması gerekmektedir’’ dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir