Gündem

2019 Temmuz’da Asgari Ücrete Enflasyon Farkı ya da Ek Zam Yapılacak Mı?

Asgari ücretli vatandaşlar son dönemlerde maaşlarına ek zam yapılıp yapılmayacağı konusunu araştırıyorlar. 

Memur ve emekli vatandaşlara toplu sözleşme kapsamında yapılacak olan enflasyon farkı zammını araştıran çalışanlar, bu zammın kendilerine yapılıp yapılmayacağını merak ediyorlar. 

Kamu İlanları olarak bizlerde bu haberimizde siz okuyucularımıza asgari ücretle çalışan vatandaşların maaşlarında yaşanacak değişimleri aktarıyoruz. 

ASGARİ ÜCRET KONUSUNDA MAAŞLARA ZAM YAPILACAK MI?

Asgari ücret ile ilgili yaşanacak gelişmeler çok fazla prosedüre bağlı. Asgari ücrette yaşanacak artış belirli temsilcilerin ortak kararı ile alınıyor. 

İşçi tarafını temsilen Türk İş Sendikası, işveren sendikasını temsilen TİSK ve hükümet tarafını temsilen ise Çalışma Bakanlığı’nın ortak kararı ile yapılan artışlara yıl içerisinde ek artış yapılmıyor. Her yılın son ayında bu üç temsilci tarafından gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında yıllıkı asgari ücret belirleniyor. 

Belirlenen bu zam oranı Ocak ayından itibaren uygulamaya giriyor ve bir yılı kapsıyor. Bu zammın dışında asgari ücrete yıl içerisinde enflasyon farkı zammı, ek zam gibi zamlar yapılmıyor. 

Bu çerçevede Temmuz ayında memur ve emekli maaşlarına yapılacak enflasyon farkı zammı asgari ücret ile çalışanlara yapılmayacak.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir