Gündem

2019 Yılı Bilirkişi Asgari Ücret Tarifesi Ücretleri Ne Kadar?

Resmi Gazete’de “2019 Yılı Bilirkişilik Asgari Ücret Tarifesi” başlıklı karar 30 Mayıs tarihinde yayımlandı. 

Yayımlanan bu kararda 2019 yılı içerisinde bilirkişi faaliyetleri için ödenecek tutarda açıklandı. Açıklanan rakama göre bilirkişi asgari ücret tarifesinde 2018 yılına göre zam yapıldı.

BİLİRKİŞİ ASGARİ ÜCRET TARİFESİNE ZAM

Adli ve idari yargı alanında yürütülen bilirkişilik faaliyetine ilişkin bilirkişi ücretlerinin belirlendiği 2019 Yılı Bilirkişilik Asgari Ücret Tarifesine ilişkin karar yürürlüğe girdi. Bu karar doğrultusunda bilirkişilere icra ve iflas daireleri ile satış memurluklarında, sulh hukuk ve tüketici mahkemelerinde, icra hukuk ve icra mahkemelerinde görülen iş ve davalar ile cumhuriyet başsavcılıklarında yürütülen soruşturmalar için ödenecek tutar 220 TL olarak belirlendi.

Bunun yanında asliye hukuk, asliye ceza, idare ve vergi mahkemelerindeki davalar ile buralarda görülen işler için ise bilirkişilere 365 TL ödeme yapılacak. Aile, iş ve kadastro mahkemelerindeki iş ve davalar için bilirkişi ücretleri ise 290 TL olarak belirlendi. Bilirkişilere, ağır ceza mahkemelerinde görülen dava ve işler için 440 TL, bölge adliye mahkemelerinde görülen dava ve işler için ise 465 TL ücret ödenecek. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir