Gündem

2020 yılı asgari ücret zammı için yapılan son açıklamalar!

2020 asgari ücret zammı ile ilgili yapılan tartışmalarda tüm muhalefet partileri iktidara yüklendi. AK Parti Milletvekilleri, asgari ücreti geçmiş dönemlerdeki rakamlarla kıyaslayarak, bugün ki verilen asgari ücret tutarını yeterli olduğunu savunan AKP kanadına açlık sınırı vurgusu yapıldı.

ASGARİ ÜCRETTEN VERGİ ALINMASIN

Cumhur ittifakı ortağı da 2020 yılı için yapılacak asgari ücret zammına dikkati çekti. Cumhurbaşkanı jestimizi yaparız demişti, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı ise asgari ücretten vergide alınmamalı dedi. Kalaycı 2020 asgari ücret zammı ile ilgili ‘’Net asgari ücret mutlaka açlık sınırının üzerinde belirlenmeli ve asgari ücretliye büyük oranlarda ulaşım desteği verilmelidir. Asgari ücretten vergi alınmamalıdır ve çalışanların asgari ücret kadar geliri vergi dışı bırakılmalıdır.’’ İfadelerini kullandı.

AK Parti Grup Başkan Vekili Naci Bostancı Kalaycı’nın ‘’asgari ücretten vergi alınmasın, ulaşım desteği verilsin sözlerine ‘’Türkiye’nin kaynakları da belli! İnsanların ise arzuları sonsuz’’ ifadeleri ile cevap verdi.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş ise, AKP’li Naci Bostan’ın sözlerine ‘’Kaynak var ama sarayın ve patronların arzu ve isteklerinin bir sınırı yok… Ona yetmiyor bizim kaynaklarımız. Naci bey! 2 bin lira asgari ücretlinin bitmeyen arzusundan ne olur?’’ ifadeleri ile cevap verdi meclis kürsüsünden.

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman ‘’ Bu bütçede, açlığa mahkûm edilen milyonlarca asgari ücretlimiz yoktur’’ diye seslendi iktidar kanadına…

SADECE SİMİT ÇAY YESELER 2 BİN 400 TL TUTAR

CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç ise AKP’ye simit çay hesabı üzerinden asgari ücretin sadece simit ve çay hesabı olarak da hesaplanacak olsa bu tutar 2 bin 400 TL eder dedi. 2020 asgari ücret zammı ile ilgili de açıklama yapan Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay ise Özkoç’a ‘’net asgari ücret 184 lira idi. Şimdi 2021 lira’’ kıyaslaması yaptı.

Milyonlarca asgari ücretlinin 2020 yılında alacağı ücret, önümüzde ki hafta açıklanacak. Türk-İş, Hakediş ve TİSK asgari ücret 2020’de en az 2 bin 578 TL olması gerektiğini söyledi. DİSK ile yapılan pazarlığa son düzlüğe girilirken, DİSK son kez olarak 23 Aralık günü Çalışma Bakanlığı’nın önünde sesini duyurmaya çalışacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir