Gündem

23 Haziran İstanbul Seçimlerinde Oy Kullanamayacak Vatandaş Sayısı Açıklandı

Türkiye uzun süredir İstanbul için gerçekleştirilecek seçimleri bekliyor. Millet İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu ile Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım arasında geçecek yarış öncesi ise YSK’dan seçmen bilgileri paylaşıldı.

YSK tarafından yapılan açıklamada 23 Haziran seçimlerinde çeşitli nedenlerden dolayı 68 bin kişinin oy kullanamayacağı açıklandı. 

68 BİN KİŞİ OY KULLANAMAYACAK

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri Pazar günü 10 milyon 560 bin kişi sandık başına gidecek. Bu seçmenlerin 5 milyon 348 bin 658’i kadın vatandaşlardan 5 milyon 212 bin 305’i erkek vatandaşlardan oluşuyor. 

Bu sayıların dışında oy kullanamayacak vatandaş sayısıda belli oldu. YSK 23 Haziran seçimlerinde 68 bin vatandaşın oy kullanamayacağını açıkladı. Bu vatandaşların oy kullanmama nedenleri ölüm, asker olma ve diğer nedenlerden dolayı oldu. 

İşte O Veriler

Asker olduğu için 33 bin 775 kişi seçimde oy kullanamayacak. 8 bin 93 kişi hükümlü olduğu için seçimde oy kullanmayacak. 4 bin 633 kişi kısıtlı olduğu için seçimde oy kullanmayacak.21 bin 157 kişi hayatını kaybettiği için seçimde oy kullanmayacak. Yine vatandaşlıktan çıkan 359 kişi seçimde oy kullanamayacak.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir