Gündem

4/D’li Taşeron İşçilere Enflasyon Zammı Temmuz’da Mı Verilecek?

Kamuda çalışan taşeron işçilerin maaşlarına zam konusu halen netlik kazanmadı. Taşeron işçiler bunun için en kısa sürede Toplu İş Sözleşmesi imzalanmasını beklerken kurumlar bu konuda ağır davranıyorlar. 

Peki taşeron işçilerin maaşlarına enflasyon oranında zam yapılması konusunda adım ne zaman atılacak?

Konuya ilişkin yaşanan tüm gelişmeleri ve son dakika ayrıntıları şöyle;

TAŞERON İŞÇİ MAAŞLARI İÇİN ENFLASYON FARKI ZAMMI

Taşeron işçi maaşları konusunda yetkinin kurumlara bırakılması ve maaşlara zam konusunda kurumların yükümlülüğünün olmadığının açıklamasıyla çok sayıda işçi maaşına zam alamamıştı. 2019 yılında yaşanan yıllık enflasyon farkı ise işçileri mağdur etmişti. 

Öyle ki maaşlarına sadece yüzde 4 oranında bir zam alan taşeron işçilerden bazılarının maaşları asgari ücret seviyesine bile ulaşmamıştı. Çalışma Bakanlığı bu konuda bir adım atmış ve maaşı asgari ücretin altında kalan işçilere en az asgari ücret tutarında maaş ödeneceğini duyurmuştu. 

Bu gelişmelerin ışığında maaşlara enflasyon farkı bekleyen taşeron işçiler için bazı kurumlar elini taşın altına koymuş ve işçilere 635 TL zam yapmışlardı. Çok az bir taşeron işçinin alabildiği bu zam oranı tüm işçiler için talep edildi ancak hala Toplu İş Sözleşmesi imzalanmadı. Bu konuda ise işçiler Temmuz ayını bekliyorlar. Memur maaşlarına yapılacak zam ile birlikte kendilerine de zam talep eden işçilerin bu taleplerine kurumların ne yanıt vereceği ise merak konusu. Zira konuya dair somut atılmış bir adım bulunmuyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir