Gündem

5 Milyon Emekli Vatandaş İçin İntibak Yasası Umudu

Türkiye genelinde 2000 yılından sonra emekli olmuş 5 milyon emekli bulunuyor. Bu emekli vatandaşlar uzun süredir intibak yasası için mücadele ediyorlar.

Konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kadar taşıyan emekliler yargı yolundan bir sonuç elde edemediler. İntibak yasası için bir umut daha olduğunu ifade eden Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) üyesi İbrahim Avcı, Güneş’te yer alan haberinde önemli açıklamalarda bulundu. 

İNTİBAK YASASI İÇİN GÖZLER MECLİS’TE

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) üyesi İbrahim Avcı yapmış olduğu konuşmasında 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşlar için intibak yasasının önemine değindi. İntibak yasasının çıkması halinde 2000 yılından sonra emekli olmuş 5 milyon vatandaşa 355 TL’ye kadar zam yapılması gündeme gelecek. 

Bu konuya ilişkin açıklamasında yasasının çıkması için Meclis’i işaret eden TÜED üyesi Avcı promosyon düzenlemesini örnek göstererek şu ifadeleri kullandı. “Gözümüz Meclis’te. Promosyon yolunu açan hükümet, intibak konusunda da aynı hassasiyeti gösterecektir”

Süreç Nasıl İşlemişti?

Emekli vatandaşların yakından takip ettiği intibak yasasında, ilk başvuru Kamu Denetçiği Kurumu’na yapıldı. Konu burada haklı bulundu ve Ankara İş Mahkemesi’nde dava açıldı. Açılan dava reddedildi. Bunun ardından Yargıtay ve Anayasa Mahkemelerine başvuruda bulunuldu. Buradan bir sonuç alınmayınca intibak yasası için AİHM’e başvuru yapıldı. AİHM’in ret kararıyla intibakla ilgili hukuksal mücadele sona erdi.

Kamuilanlari.com

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir