Gündem

ABD S-400 Yaptırımları İçin 15 Temmuz Günü Bekleniyor İddiası

Türkiye’nin hava savunma sistemi S-400 konusunda kararlı duruşu ve teslimatının başlamasının ardından ABD tarafından yaptırım uygulanacağı iddiaları basında daha sık yer almaya başladı. 

Bu konuda dış basında yer alan bir haberde ise yaptırımlara ve açıklanacağı tarihe ilişkin dikkat çeken açıklamalar geldi. Konuya dair son iddia ise ABD basınından Nick Wadhams’den geldi. “Trump’ın yardımcıları Rus füzelerini satın aldığı için Türkiye’yi cezalandırmak adına yaptırımları seçti” başlığıyla bir haber yayınlanyan gazeteci ABD’li yetkililerden elde ettiği bilgileri paylaştı. 

ABD YAPTIRIMLARI 15 TEMMUZ’DAN SONRA AÇIKLAYACAK

ABD basınında yer alan ve Sözcü tarafından aktarılan haberde; ABD’nin Türkiye’nin S-400 alımına ilişkin 3 yaptırım seçeneği üzerinde durduğu ifade edildi. Bu seçeneklerden birisinin seçildiği ve yaptırımların CAATSA (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) kapsamında olacağı öne sürüldü.

Haberde ayrıca ABD’nin yaptırımları 15 Temmuz’dan sonra açıklamasına dair bir karar aldığını şu ifadelerle duyurdu.

“Konuyla ilgili kişiler, ABD Başkanı Donald Trump’ın ekibinin Rus savunma sisteminin parçalarını satın alan Türkiye’yi cezalandırmak için yaptırım paketi konusunda anlaşma sağladı ve bu plan ile ilgili önümüzdeki günlerde açıklama yapacaklar. Bu plan Trump’ın onayını almalı. Konuşanlardan biri, yaptırımların gelecek haftanın sonuna doğru açıklanacağına dair bir yaklaşım olduğunu söyledi. ABD yönetiminin, pazartesi gününün yani 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü’nün beklenilmesini istediği ve daha sonra açıklama yapacağı öne sürüldü. Bunun sebebinin de kanlı darbe kalkışmasının arkasında ABD’nin olduğuna dair spekülasyonların artmasını engellemek olduğu öğrenildi”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir