Gündem

Af Paketi Geliyor! 129 Bin Kişi Tahliye Edilecek

Siyaset kulislerinde, af tartışmaları yeniden gündeme gelerek düzenlemenin önümüzdeki yıl yasalaşacağı öne sürüldü. Konu hakkında açıklama yapan MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız”ın açıklamalarına göre MHP‘nin hazırladığı teklif AK Parti tarafından desteklenir ve yasalaşırsa 129 bin kişi tahliye olacak.

AK Parti, 1. yargı paketinin TBMM‘de kabul edilmesinden hemen sonra, uzun süredir kamuoyunda tartışılan ‘infaz indirimi‘ düzenlemesini öncelikli olarak gündemine aldı. Bir süredir Adalet Bakanlığı‘nın üzerinde çalıştığı düzenlemenin, bundan sonra getirilmesi düşünülen yargı paketleri içinde değil, ayrı bir düzenleme olarak Meclis’ten geçirilmesi planlanıyor. Düzenlemenin, son anda bir değişiklik olmazsa, yılbaşından önce TBMM’den geçirilmesi planlanıyor. AK Parti ile MHP’nin ortaklaşa hazırladığı düzenleme, yargı paketinin devamı veya 2. yargı paketi olarak TBMM’ye sunulmayacak.

129 BİN KİŞİ TAHLİYE OLACAK

Paketin en önemli özelliğinin ise MHP’nin hala Meclis’te bekleyen ‘şartlı ceza indirimi‘ teklifi gibi bir kereye özgü değil, infaz indirimi ve denetimli serbestlik koşullarında kalıcı yasal düzenleme içermesi olacak ve söz konusu infaz çalışması, suça göre farklı infaz sistemlerinin belirlenmesinin yanısıra, cezaevinde kalınan sürelerde indirime gidilmesini içerecek.

Daha önce düzenleme kapsamında tahliye olacak kişi sayısının 38 ile 40 bin arası olacağı bilgileri kulislere yansımıştı. MHP’li Yıldız, açıklamalarında kanun teklifinin yasalaşması halinde cezaevlerinden toplamda 129 bin kişinin tahliye olabileceğini ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir