Gündem

AK Parti: İstanbul’da Seçimlerin Yenilenmesini İstiyoruz

31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için geçersiz oyların sayımı devam ediyor. Gün içinde yaşanan gelişmelerde AK Parti oyların tamamının yeniden sayılmasını talep etmiş ancak YSK bunu kabul etmemişti. 

Konuya dair ise yeni bir gelişme yaşandı. AK Parti tarafından yapılan açıklamada İstanbul için seçimlerin yenilenmesi talep edildi. 

USULSÜZ SANDIK GÖREVLENDİRMELERİ VAR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, 31 Mart seçim sonuçlarına dair açıklamalarda bulundu. İstanbul için oy sayma işlemleri hakkında açıklamalarda bulunan Ali İhsan Yavuz sayımın devam etiğini söyledi. Bu konuda usulsüzlükler olduğuna dair değerlendirmelerde bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un konuşmasının satır başladı şu şekilde,

”Seçim kurulu başkanı bu listeden kura çekimi ile sandık sayısının 2 katı oranında ismi belirler engeli olanları çıkartmak suretiyle kalanları sandık başına yerleştirir.” İstanbul’da 13 ilçede 5 bin kişi liste dışı yerleştirilmiş. Ayrıca usulsüz sandık görevlendirilmeleri var. Bir kısım akrabalar da özellikle yerleştirilmiş. Öztrak, Büyükçekmece itirazımızı geri çektiğimizi iddia ediyor. Yok öyle bir şey. İtirazımız devam ediyor ve bugün olağanüstü itirazımı da yapıyoruz.”

AK PARTİ İSTANBUL İÇİN YENİDEN SEÇİM TALEP EDİLDİ

Ali İhsan Yavuz seçim sonuçlarına dair açıklamasında YSK’ya da eleştirilerde bulundu. YSK’nın tüm oyların sayılması teklifini reddettiğini ifade eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz örnek verilen sandıkların sayıldığını bu durumunda bir anlamı olmadığını söyledi.

”YSK dün tüm sandıklarda tüm oyların yeniden sayılması talebini reddetti. Ama anlamış değilim. Biz 51 sandığı sadece örnek olarak verdik, sayım istemedik. Bunun gibi yüzlerce örnek var, bu neyi değiştirecek. Bu 51 sandığı saymanın hiçbir anlamı yoktur. Biz bunu örnek göstermiştik, dahası var demiştik. YSK ne zaman kayda girmiş herşeyi net görüyor. İstanbul’da parçalı bir durum var. Bazı ilçelerde tüm oylar sayılıyor, bazılarında sayılmıyor. Biz en üst merciye başvurduk, bu kargaşayı kaldırsın diye. YSK bu şüpheyi ortadan kaldırmadı. Elimizde bir imkan var. 298 sayılı kanunun 130. maddesi olağanüstü itirazı öngörüyor. Bu madde, seçimin sonucuna müessir haller dolaysıyla diyor. Biz dilekçemizde diyeceğiz ki, seçimin sonucuna net etkisi olan haller var, o yüzden İstanbul’da seçimin yenilenmesini isteyeceğiz, diyeceğiz.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir