Gündem

AK Parti: İstanbul Seçimlerinde Bazı Seçmenler Oy Kullanamayacak

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AK Parti tarafından yapılan olağanüstü itirazı sonucu İstanbul seçimlerini yenileme kararı almıştı. Seçimlerin yenilenmesine ilişkin kararın alınmasıyla akıllara bir soru geldi. 

Yerel seçim tarihi olan 31 Mart tarihi ile İstanbul’da yapılacak yeni seçim tarihi 23 Haziran arasında 18 yaşına giren vatandaşların oy kullanıp kullanmayacağı merak ediliyordu. 

Konuya ilişkin açıklama AK Parti’den geldi.

O SEÇMENLER OY KULLANAMAYACAK

AK Parti YSK Temsilcisi Recep Özel seçimlerin yenilenmesine ilişkin alınan kararın ardından gündeme dair değerlendirmelerde bulunmak üzere bir televizyon programına katıldı. 

Katılmış olduğu televizyon programında seçim konusunu ele alan Recep Özel merak edilen konular hakkında açıklamalarda bulunurken kendisine yöneltilen sorulara da yanıt verdi. Bu çerçevede 31 Mart tarihinden sonra 18 yaşına giren adayların oy kullanıp kullanmayacağını konusuna yanıt veren Özel şu ifadeleri kullandı. 

“Seçmen listelerine hiçbir şekilde güncelleme olmayacak. Şimdi seçmen listelerinin çoğaltılması sürecine kadar ölenlerin kayıtları dondurulacak, kısıtlıların ve cezaevinde olanlarınki güncellenecek. Bunun haricinde 31 Mart ile 23 Haziran tarihleri arasında 18 yaşına giren hiçbir seçmen oy kullanamayacak. 31 Mart seçimlerindeki seçmen kütüğü ve seçmen listesi ne ise, 23 Haziran İstanbul seçimleri için o geçerli olacaktır”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir