Gündem

AK Parti Seçmenine Ankara Neden Kaybedildi? Yanıtlar ve Anket Sonuçları

31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti adına en büyük hayal kırıklıklarından birisi de Ankara oldu. Yıllardır Melih Gökçek başkanlığında seçimleri kazanan AK Parti, uzun yıllardır büyükşehir belediyesini elinde bulunduruyordu. 

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise Ankara el değiştirdi. CHP ile İYİ Parti adayı Mansur Yavaş, AK Parti ile MHP adayı Mehmet Özhaseki’yi geride bıraktı. Mansur Yavaş oyların yüzde 50.7’sini alırken Mehmet Özhaseki oyların yüzde 47.1’ini aldı. 

AK PARTİ SEÇMENİNE GÖRE ANKARA NEDEN KAYBEDİLDİ?

Ankara’nın uzun yıllar sonra Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçmesinin ardından konu seçmene soruldu. 

EMAX Araştırma Şirketi tarafından yapılan bir araştırmada seçim sonuçları incelendi. Ankara’da iki ittifakın yüksek oy aldığı bazı ilçelerde vatandaşlara aynı soru yöneltildi.

“Cumhur İttifakı, Ankara Büyükşehir Başkanlığı’nı sizce neden kaybetti?”

Ankaralılara sorulan bu soruya verilen ortak cevap ise işsizlik oldu. Ankete katılan vatandaşların yüzde 41’i Ankara’nın kaybedilme nedenine ekonomik sıkıntılar ve işsizlik dedi.

Bu cevaba bir yakın oranda oy alan diğer bir yanıt ise yanlış aday cevabı verildi. Ankete katılan vatandaşların yüzde 38’i Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için Mehmet Özhaseki’yi yanlış aday olarak değerlendirdi. 

Üçüncü neden ise yüzde 14 oranında seçim vaatlerinin yetersizliği oldu. Yüzde 3 oranında da vatandaşlar diğer seçenekleri işaret ettiler. 

Ankara’da AK Parti’nin kaybetme nedeni 3 maddede; İşsizlik ve Ekonomik Sıkıntılar, Yanlış Aday ve Seçim Vaatlarinin Yetersizliği olarak değerlendirildi.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir