Gündem

Almanya En Büyük Sorunlarından Birisi Çalıştırılacak İşçi Bulamamak

Almanya geçtiğimiz günlerde AB üyesi olmayan ülkelerden işçi alımına dair tasarıyı kabul etmişti. Ülkede ciddi bir işçi açığı olması ülkenin önemli sorunları arasında olmaya başladı. 

Almanya’nın önde gelen ekonomik düşünce kuruluşlarından Ekonomi Araştırma Enstitüsü (IFO) bir araştırma yaptı. Bu araştırmaya göre ülkenin 2035 yılındaki ekonomik büyümesi demografik değişimin yol açtığı işçi eksikliğinden dolayı yüzde 0,6 puan daha düşük olacak. Bu analize göre Almanya, 2003 ile 2018 yılları arasında gerçekleştirdiği büyüme oranını işçi eksikliğinden dolayı 2019 – 2035 yılları arasında yaşamayacak. 

ALMANYA’NIN EN ÖNEMLİ SORUNLARINDAN BİRİSİ İŞÇİ EKSİKLİĞİ

Söz konusu analiz sonuçları ile ilgili olarak Ekonomi Araştırma Enstitüsü (IFO) Dresden Şubesi Müdürü Joachim Ragnitz değerlendirmelerde bulundu. Değerlendirmesinde ülkenin en önemli şehirlerinden olan Berlin, Hamburg gibi kentlerin büyümede en ön sıralarda olacağını açıklayan Ragnitz ekonomik güç, yaşam standartlarındaki bölgesel farklılıkların gelecek yıllarda önemli ölçüde artacağını söyledi. 

Konuya dair açıklamalarında işçi eksikliği konusuna değinen IFO resden Şubesi Müdürü Joachim Ragnitz işçi eksikliğinin 1.5 milyon civarında olduğunu söyledi. Ekonomide büyüme ve istihdam rekor artışlar olduğuna dikkat çeken Ragnitz uzmanların nitelikli eleman açığından dolayı Alman ekonomisinin yılda yaklaşık 30 milyar euro kayba uğradığını tahmin ettiklerini açıkladı. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir