Gündem

Almanya’ya Nitelikli İş Gücü İçin 25 Bin Kişi İşe Alacak

Almanya, Federal Meclisi, Almanya’ya nitelikli işgücü göçünü kolaylaştırmayı hedefleyen yasa tasarısını kabul etti. DW Türkçe’de yer alan habere göre; koalisyon hükümeti tarafından sunulan yasa tasarısında yer alan ve iş gücüne yönelik maddeler meclisten geçti.

ALMANYA NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ ARIYOR

Almanya Federal Hükümeti tarafından kabul edilen bu düzenleme ile Alman ve Avrupa Birliği (AB) vatandaşlarının öncelikli olarak istihdam edilmesi şartı kaldırıldı. Bugüne kadar işverenler, yurtdışından bir işe başvuran kişiyi istihdam edebilmek için, resmi makamlara bu işin bir Alman ya da AB vatandaşı tarafından yapılamayacağını nedenleriyle açıklaması gerekiyordu.

Düzenleme ile ayrıca iş gücü başvurusunda bulunacak olan adaylardan talep edilen bazı koşullarda kaldırıldı. Buna göre yeni yasa Almanca bilen, öğretimlerini tamamlamış, mesleki yeterlilik belgesine sahip kişilerin, altı ay süreyle Almanya’ya gelerek iş ya da meslek eğitimi imkanı arama fırsatı da sunacak. 

Almanya’da çalışmak isteyecek olan adayların sağlamaları gereken iki kriter bulunuyor. Bunlardan birincisi kişilerin altı ay boyunca kendi imkanlarıyla geçinebilmeleri için gerekli finansmana sahip olmaları ve öğretim ya da mesleki yeterlilik belgelerini ibraz edebilmeleri.  Bu şartları sağlayan adaylar arasından nitelikli iş göçüne izin verilecek. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir