Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Gündem

Arabuluculuk Sistemi Mahkemelerin Yükünü Hafifletti

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Birinci Yılında Dava Şartı Arabuluculuk Sempozyumu’na katıldı. Adalet Bakanlığı tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında bir konuşma gerçekleştiren Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Arabulucuk sistemine dair bazı verileri kamuoyu ile paylaştı. 

ARABULUCULUK SİSTEMİ UYUŞMAZLIKLARIN YÜZDE 70’İNİ ÇÖZDÜ

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül konuşmasında arabuluculuk sisteminin getirdiği kolaylıklara değindi. Sistemin uygulanmaya başlamasında 1 yılın tamamlandığını hatırlatan Bakan Gül, bir yılda kabaca 238 mahkemenin yapacağı işin aracbuluculuk sistemiyle çözüldüğünü ifade etti. 

Bakan Gül konuşmasında 2018 yılı verilerine dair de bilgiler verdi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün bu konudaki açıklamaları şu yönde.

“Amacımız uyuşmazlıklara süratle ve adaletle yanıt vermektir, yeni çatışmalar üretmeden uyuşmazlıkları kalıcı biçimde çözmektir. Arabuluculuk bir yıllık uygulamasıyla bu amaçları sağlayan etkili bir kurum olduğunu kanıtlamıştır. Uygulamanın ilk bir yılında yaklaşık 355 bin uyuşmazlığın yüzde 70’i arabulucular önünde çözüme kavuşmuştur, sadece yüzde 30’luk bir kısım mahkemelerin önüne taşınmıştır. Anlaşmayla sonuçlanan ihtilaf sayısı 238 bin civarındadır. Bu, kabaca 238 mahkemenin iş yüküne denktir. Sistemin başarısı, iş mahkemelerine açılan dava sayısında da görülmektedir. 2017 yılına iş mahkemelerine açılan dava sayısı 210 bin civarındayken, 2018’de açılan dava sayısı 92 bine gerilemiştir, bu azalış bizim için ikincil önemdedir.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir