Gündem

Asgari Ücret İle Çalışanların Maaşlarına Temmuz’da Ek Zam Yapılsın Talebi

Türk İş Sendikası geçtiğimiz günlerde Mayıs ayı adına yapmış olduğu çalışmanın sonuçlarının kamuoyu ile paylaşmıştı. Açlık ve yoksulluk rakamlarının araştırıldığı araştırma sonucunda açlık sınırının asgari ücret tutarının üzerine çıktığı ortaya kondu. 

ASGARİ ÜCRETE EK ZAM TALEBİ

Türk İş Sendikası açlık sınırına ilişkin açıklamasında Mayıs ayında bu rakamın 2 bin 124 TL’ye ulaştığını bildirdi. Bu rakama göre Ocak ayında asgari ücret açlık sınırının üzerindeyken Mayıs ayında 104 TL gerisinde kaldı. Yine aynı araştırma sonuçlarında ise yoksulluk sınırı 6 bin 918 TL olarak hesaplandı. 

Bu Araştırmada Asgari Ücret İle İlgili Olarak Şu İfadeler Yer Aldı

”Dört kişilik bir ailenin sadece gıda için yapması gereken zorunlu harcama tutarı yılın ilk beş ayı sonunda 183 lira arttı ve yürürlükteki asgari ücretin gerisinde kaldı. Aynı şekilde bir çalışanın sadece kendisi için yapması gereken harcama tutarını karşılayabilmesi için net asgari ücretin 632 lira artması gerekiyor”

Peki Asgari Ücrete Ek Zam Yapılır Mı?

Asgari ücretli çalışanların maaşları bir yıllık olarak belirleniyor. Özellikle özel sektör şirketleri bütün planlamalarını bu hesap üzerinden yapıyorlar. Bu kapsamda asgari ücrete ek zam talebi yakın bir tarih için pek mümkün gözükmüyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir