Gündem

Asker Ailesine Müjde! Ücretsiz Sigorta Yapılacak

Askere gideceklere Devlet’tenmüjde geldi. Asker ailelerinin sağlık sigortalarını devlet ödeyecek. Askeregiden gençler ailelerine sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmasıiçin devlet bir adım attı. Askere giden gençlerin Genel Sağlık Sigortalarıdevlet tarafından ödenecek.

Torba kanun yasası ile birlikte milyonlarcavatandaşa yeni haklar geliyor. Emeklilerden işsizlere birçok konuda yenidüzenleme yer alıyor. Askerlerin bakmakla yükümlü oldukları anne baba eş veçocukları için artık Genel Sağlık Sigortaları devlet tarafından ödenecek. Askeregiden gençler iş yerlerinden ayrıldıktan sonra primleri yatırılmıyordolayısıyla da aileleri mağdur oluyordu. Sadece askere giden kişiler bu haktanyararlanabilecek yeni yasa ile birlikte askere giden gençlerin mağduriyetortadan kaldırılarak ailesi genel sağlık sigortası kapsamına alınacak.

Yasanın yürürlüğe girmesi ilebirlikte zorunlu olarak askerlik hizmeti yerine getirenler eş çocuk anne babagibi bakmakla yükümlü oldukları kişilerin sağlık sigortalarını devlet ödeyecek.Tıpkı diğer sigortalılar gibi her Sağlık hizmetinden ücretsiz bir şekildeyararlanabilecekler. Torba yasasının 41. maddesinde artık askerlerin ailelerineGenel Sağlık Sigortaları devlet tarafından ödenecek.

Bir yılda en az 90 günsigortalı olarak çalışan vatandaşların işten ayrılmaları durumunda 3 ay dahasağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi söz konusu oluyordu. Bir yıl içerisinde90 gün sigortalı olarak çalışan bir kişi işten ayrıldıktan sonra ek olarak 100günde hastaneden Sağlık hizmetinden faydalanabilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir