Gündem

Askerde Olanlar İçin Kademeli Erken Terhis Formülü

Ramazan Bayramı’ndan sonra yeni askerlik sisteminin yürürlüğe girmesi bekleniyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülmesi beklenen konuya dair en önemli gündem maddesi ise halen askerde olanlar için terhis işlemleri. 

Bunun için ise 130 bine yakın askerin hemen terhisi yerine kademeli terhis uygulanacağı iddia edildi. 

ERKEN TERHİS İÇİN KADEMELİ TERHİS İDDİASI

Ramazan Bayramı öncesi çıkması gündemde olan ancak Meclis’te yer alan siyasi partilerin ortak kararı ile Bayram sonrasına kalan yeni askerlik yasası için yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Yeni askerlik sisteminin en önemli detayı öğrenim durumu farketmeden herkesin 6 ay askerlik yapacak olması.

Bu uygulama yürürlüğe girerse eski sisteme göre uzun dönem askerlik yapan 130 bin er için erken terhis imkanı doğacak. Bu erken terhis için ise bazı iddialar ortaya atılmıştı. Özellikle sınır bölgeleri başta olmak üzere bu kadar askerin erken terhis olmasının güvenlik zaafiyeti oluşturacağı konuşulmuştu.

11 Haziran tarihinde görüşülecek yasa için Milli Savunma Bakanlığı’nın ya düzenlemesine ek geçici madde ekletebileceği konuşuluyor. Bu ek madde ile geçici süre kademeli terhis uygulamasını hayata geçirmesi bekleniyor.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir