Gündem

Askerden Dönenler İçin İşsizlik Maaşı Ödemesi, Başvuru Şartları ve İşlemleri

Yeni askelik sistemine dair yeni gelişmeler yaşanırken askere gidecek vatandaşların araştırma yaptığı bir diğer konu işsizlik maaşı ödemesi. 

Vatani görevini yapmak için askere giden ve dönüşte işsizlik maaşı ödemesi almak isteyen vatandaşların yapmaları gereken işlemlere dair detayları sizlerle paylaşıyoruz. 

ASKERDEN DÖNEN İŞSİZLİK MAAŞI ÖDEMESİ

Öncelikle işsizlik maaşı ödemesinin kimlerin alabildiğine ve bu maaşın alınması için gerekli olan şartları siz okuyucularımıza hatırlatalım. İşsizlik maaşı ödemesi almak isteyen vatandaşların öncelikle işyerinden kendi rızalarının dışında işten ayrılmış olmaları gerekiyor. Bu duruma istisna bazı istifa durumları var. Burada da işçinin haklı olması ve bunu kanıtlaması gerekiyor. Bu şartların yanında işsizlik maaşı alacak olan adayların son 3 yılda en az 600 gün priminin yatmış olması ve son 120 günde de hizmet akdine tabi çalışmak gerekiyor.

Askerden Dönenler İçin;

Askerden dönenler için ise en dikkat edilecek konu işten çıkarılma yapmadan önce çıkış bildirgelerine yazılan kod. İşveren tarafından belirtilen bu kodun işsizlik maaşı almak için uygun olması gerekiyor. 

Bu işlemlerin dışında ayrıca başvuru süreci çok önemli. İşten ayrıldıktan sonra 90 içinde askere gidilmiş olması gerekiyor. İkinci önemli şart ise İŞKUR’a başvuru. Askerden dönen vatandaşlar terhisten sonra en fazla 30 gün içinde başvuru yapmış olmak zorundalar. Eğer bu süreyi geçirirseniz alacağınız maaşın süresinden kesiliyor.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir