Gündem

Askerlik Düzenlemesi İle 3 Aylık Olan Celp Dönemleri Değişiyor

Yeni askerlik sisteminde en çok konuşulan konuların başında erken terhis ve oluşturabileceği zaafiyet gelmişti. Yaklaşık 130 bin askerin erken terhis olmasının güvenlik sorunu oluşturabileceğini ifade eden muhalafet partileri bu konuda çeşitli öneriler sunmuşlardı. 

Bu değerlendirmelerin ardından kademeli erken terhis gibi konu başlıkları gündeme gelmişti. Bu konuya dair son gelişme ise celp dönemleri ile ilgili oldu. 

CELP DÖNEMLERİ DEĞİŞİYOR

Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni askerlik sistemi, halen TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye devam ediyor. Bu konuda elde edilen yeni bilgilerde, TBMM’de basına kapalı gerçekleştirilen grup toplantısında askerlik sistemi ile ilgili bir sunum yapıldığı yönünde.

Basına kapalı gerçekleştirilen toplantıda, Cumhurbaşkanı’nın konuşmasının ardından Hulusi Akar’ın sistem ile ilgili bilgi aktardığını belirtildi. Bu sunum kapsamında erken terhis konusunun dile getirildiği ve erken terhisin ülke güvenliği ile ilgili herhangi bir kaygıya yer bırakacak bir aksama veya sıkıntı olmayacağı ifade edildi. 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yapmış olduğu sunumda ayrıca celp dönemleri ile ilgili de bilgi aktardığı öğrenildi. Hulusi Akar’ın sunumunda üç ayda bir yapılan celplerin artık her ay yapılacağını belirterek bu şekilde asker sayısında azalma olmayacağı ifade edildi. Ayrıca celp dönemlerinin 1 ay geriye çekildiği bilgiside toplantıda paylaşıldı. Bu bilgiler ışığında, Ağustos ayında ki celp döneminin Temmuz ayında olacağı her ay askere alma olacağı bilgisi verildi. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir