Gündem

Askerlik Görevini Yapmakta Olanlara Bayram Öncesi Erken Terhis Müjdesi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yeni askerlik sistemine dair detayları açıklamasının ardından yasa Meclis Komisyonuna sunulmuştu. Askerlik Kanun Teklifi Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edildi. Sürecin hızlı bir şekilde devam etmesi beklenirken halen askerde olanlara ise bayram öncesi erken terhis müjdesi gelmesi bekleniyor. 

BAYRAM ÖNCESİ BİNLERCE ASKER ERKEN TERHİS OLABİLİR

Yeni askerlik sistemi ile ilgili düzenleme için süreç şu şekilde ilerleyecek. Söz konusu düzenlemenin Meclis Komisyonunda kabul edilmesinin ardından yasa tasarısı görüşmeleri Meclis Genel Kurulu’na taşınacak. Burada da devam edecek görüşmeler ardından düzenleme onaya sunulacak.

Yeni askerlik kanunun Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilmesiyle yasa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yasaya onay vermesi durumunda ise Resmi Gazete’de yayımlanacak ve yürürlüğe girmiş olacak.

Bu çerçevede; halen vatani görevi yapmaktan olan uzun dönem askerlerden yaklaşık 130 bin kişi yasanın yürürlüğe girmesiyle erken terhis olabilecek. 

Yeni askerlik sistemiyle eğitim farkı gözetmeden tüm askerler 6 ay hizmet verecekler. Bu sistem ile isteyeler maaş ile askerde kalabilecek. Önlisasn mezunlarına yedek astsubaylık, lisans mezunlarına yedek subaylık hakkı tanınıyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir