Gündem

Askerlik Kanunu Yasalaştı! Erken Terhis, Askerlik Süresi ve Şekli ve Ceza Affı

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği askerlik kanunu uygulamaya girdi. Düzenlemenin TBMM Genel Kurulu’nda yapılan oylama sonrası kabul edilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunuldu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’da söz konusu onayladı. 25 Haziran tarihinde yayımlanan Resmi Gazete’de yer alan düzenleme yasalaşmış oldu. 

ASKERLİK SÜRESİ 6 AY

Söz konusu düzenleme ile askerlik süresi 12 aydan düşürüldü. Öğrenim durumlarına göre 6 veya 12 ay askerlik süresi her vatandaş için 6 ay oldu. Bunun yanında tüm vatandaşların 1 aylık eğitim alması da yeni yasa ile birlikte zorunlu hale geldi. 6 ay askerlik yanında yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay askerlik yapacaklar.

Yeni askerlik düzenlemesi ile birlikte bedelli askerlik uygulaması da kalıcı hale getirildi. Bu düzenleme ile isteyen vatandaşlar 1 ay zorunlu eğitimin ardından bedelli askerlik ücret ödeyerek terhis olabilecekler. 

Yeni askerlik kanununa göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her erkek için askerlik çağı, nüfus kayıtlarına göre, 20 yaşında başlayacak 41 yaşında sona erecek. 

Ceza Affı

Askerlik düzenlemesinin bir önemli noktası ise idari para cezalarının affı noktasında oldu. 6 ay içerisinde askerlik işlemlerini başlatan yoklama kaçağı, bakayalara yazılan cezalar askere gelinmesi durumunda silinecek. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir