Gündem

Askerlik Yasası Onaylandı Binlerce Asker İçin Erken Terhis Ne Zaman?

Yeni askerlik sistemine dair görüşmelerde ilerleme kaydedilmeye başlandı. Bu konuda askerlik süresinin kısaltılması ve yasaya dair önemli düzenlemelerin bulunduğu bazı maddeler yasalaştı. 

Askeralma Kanunu Teklifi’nin ilk 30 maddelik birinci bölümü TBMM Genel Kurulunda kabul edilmesiyle askerlik süresi düştü. Askerlik hizmetinin yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilmesi kabul edildi. Buna ek olarak yeni sistemde askerlik erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak. 

Tüm bunların yanında yeni askerlik sisteminde en merak edilen konu başlıklarından olan erken terhis konusu da halen askerde olanlar ve askerde yakını olan vatandaşlar için araştırılır oldu. Kamu ilanları olarak bu sorunun yanıtını sizlerle paylaşıyoruz.

ASKERDE OLANLAR İÇİN ERKEN TERHİS NE ZAMAN?

Öncelikle yeni askerlik sistemini düzenyeleyen askerlik yasası toplam 65 maddeden oluşuyor. Düzenlemenin ilk 30 maddesi kabul edildi. Bu sürecin hafta sonuna kadar süremesi ve bazı maddeler dışında büyük bir çoğunluğunun kabul edilmesi bekleniyor. 

Resmi Gazete’de Yayımlandığında Yürürlüğe Girecek

Yeni sistemde partilerin ortak hareket etmesi süreci hızlandırıyor. Askerde olan vatandaşların beklediği erken terhis için ise düzenlemenin tüm maddelerinin kabul edilmesi gerekiyor. 

Yeni askerlik sistemi için düzenlemenin kabul edilmesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onaylaması durumunda Resmi Gazete’de yayımlanacak. Karar Resmi Gazete’de yayımlandığı anda uygulamaya girecek ve erken terhis süreci başlayacak. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir