Gündem

Bakan Selçuk’tan Çok Önemli EYT Açıklaması: Yaş Beklenmeyecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Emeklilikte Yaşa Takılanlar hakkında açıklamalarda bulundu ve emeklilik reformu hakkında bir çalışma yürüttüklerini belirtti.

Bakan Selçuk Emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamladığı halde yaş şartı arttığı için emekli olamayanların yani emeklilikte yaşa takılanların (EYT’li) sayısı, 2019 itibarıyla 5 milyon 404 bin 924 kişi civarında lduğunu belirtti. Bakan Selçuk CNN Türk’te yayınlanan Hakan Çelik ile Hafta Sonu programında EYT’lilerin merakla beklediği konu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

BAKAN SELÇUK’UN AÇIKLAMALARI

Bakan Selçuk ‘Emeklilikte Yaşı Tutmayanlar’ demeyi tercih ettiklerini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Emeklilikte 3 ana parametre var; sigorta süresi, prim ödeme ve yaş. İkisi olup bir tanesi olmadığında olmuyor. Üçünün aynı anda sağlanması gerekiyor. Maliyet hesapları var. Prensipte de sorun var. Emeklilik dediğimiz şey teknik olarak kullandığımız tabirde ‘yaşlılık aylığı.’ Yaşlılık aylığı yaşlı olunca alınır. Dolayısıyla EYT bekleyenlerin ortalama yaşı 48. Dünyanın hiçbir yerinde 48 yaş, yaşlı olarak kabul edilmiyor.

“65 YAŞINI BEKLEMEYECEKLER”

Geçen yıl emekli ettiğimiz nüfusun yaş ortalaması 52-53 bandında. Bunun 65 yaşa dönmesi 2048 yılını bulacak. EYT’liler 65 yaşını beklemeyecekler. Prim ödeme ve sigortalılık süresine göre kademelendirilmiş. EYT’liler emeklilikten sonra çalışmak istiyorlar. 48-50 yaşlarda, en verimli olduğu dönemde emekli olmayı düşünmek bu. Hazine ve Maliye Bakanımızla çalışıyoruz. Emeklilik konusunda bir reforma ihtiyacımız olduğu doğru. Uzun soluklu bir çalışma bu.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir