Gündem

Bakan Soylu’dan Canlı Yayında Korkutan Açıklama ! 7,5 Şiddetinde Deprem Bekleniyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu CNN Türk canlı yayınına katıldı. Bakan Soylu canlı yayında Elazığ depremini değerlendirirken gözyaşlarına hakim olamadı. Bunun yanı sıra Bakan Soylu korkutan bir açıklama da yaptı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu enkaz altından 45 vatandaşımızın sağlıklı bir şekilde çıkarıldığını ifade ederek İstanbul için korkutan bir değerlendirme de bulundu. Bakan Soylu açıklamalarında İstanbul için 7,5 şiddetinde deprem beklendiğini vurguladı. Ayrıca Bakan Soylu 7,5’lik deprem senaryosu için ciddi bir şekilde çalıştıklarını vurgulayarak deprem sonrası iletişim için ortak bir hat kurulacağını da sözlerine ekledi.

BAKAN SOYLU’NUN AÇIKLAMALARI

İçişleri Bakan Süleyman Soylu yaptığı açıkamalarında şu ifadelere yer verdi:

6,8 büyüklüğünde bir depremle karşılaştık. Şöyle baktığımızda 6.8 büyüklüğünde bir deprem hepimizi ürküten ve korkutan bir depremdir. Buna rağmen bugün yönetebilecek bir durumumuz söz konusu.

Bu deprem olur olmaz ki biz de İstanbul’da depreme hazırlık toplantısındaydık. İstanbul’da 5.8’lik deprem olduktan sonra arkadaşlarımızla ilk sayın başkan yardımcımız yapmıştı. Bizler Türkiye Afet Müdahale Planı çerçevesinde neler yapabileceğimizi değerlendirdiğimiz ve İstanbul’da bir deprem olursa nasıl tedbir alabileceğimiz ve hangi koordinasyonu ne şekilde yapabileceğimize yönelik bizim 28 çalışma grubumuz vardır.

İSTANBUL İÇİN 7,5 ŞİDDETİNDE DEPREM BEKLENİYOR

Her çalışma grubunun kendine ait yöneticisi ve ilgili birimleri mevcuttur. Hem bunları tekrar gözden geçirmek hem de İstanbul’daki hangi grubun ne çalışmayı ne şekilde yaptığını incelemek için şuna kadar değerlendiriyoruz. Deprem oldu Topkapı Sarayı’ndaki bütün hazinelerin nasıl korunacağından tutun vatandaşlarımızın toplanma yerlerindeki ihtiyaçlarına kadar çok kompleks bir çalışma bu. İstanbul’da 7.5’luk bir deprem bekliyoruz. Beklenen olası deprem 7.5. Depremin olası senaryosunu ciddi biçimde çalışıyoruz.

ORTAK HAT GELİYOR

Ortak bir deprem hattı oluşturuyoruz. Bunu bütün telefonlara yükleyeceğiz mümkünse bundan sonra satılan bütün telefonlarda olacak. O uygulamalar otomatik olarak olacak. Buna çalışıyorlar 4 operatör aynı anda yapacaklar. Çok yakın zamanda yapacaklar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir