Gündem

Bakanlık tarafından vatandaşa suçüstü yetkisi! Hileli gıdayı tespit edebilecekler!

Tarım Bakanlığı, bir yandan gıdada taklit ve tağşiş cezalarının artması için mücadale ederken aynı zamanda vatandaşlarında birer müfettiş gibi aldıkları ürünleri kontrol edebilmesi için uğraşıyor. Daha önceleri laboratuvarda test yaptırabilen vatandaşlar bu kez yeni sistemle daha ücrete işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

İade ücreti alabilecekler

Tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları sonucu olarak taklit ve tağşiş ürünlerle mücadele eden bakanlık, bu yöntemle sisteme vatandaşı dâhil ediyor. Alışverişlerini yapan vatandaşlar şüphelendikleri ürünü Bakanlık laboratuvarda düşük ücrete test ettirebilecek ve ürün hileli çıkarsa iade parası alabilecekler.

SMS ile bildirilecek

Daha önceki sistemde Laboratuvarlarda, KDV hariç, et ürünleri için 151 lira, bal için 427 lira, süt ve süt ürünleri için 355 lira, balık için 843 lira, baharat, salça ve soslar için 628 lira, takviye edici gıdaların analizi için ise 287 lira ücret alınırken yeni sistemde bu ücretler aşağı çekilecek. Gıda analizi yaptıran vatandaşa sonuçlar 2-5 gün içerisinde SMS yoluyla bildirilecek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir