Gündem

Başkan Akgün’den uyarı: “İstanbul depremi beklediğimizin üzerinde olabilir!”

Türkiye’de değişik bölgelerde meydana gelen depremler ve Elazığ’da kötü sonuçlara yol açan depremlerden sonra gözler İstanbul’a çevrildi. İstanbul’da bir süredir beklenen büyük depremle ilgili olarak Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün açıklama yaptı.

Depremin yeri ve büyüklüğü belli ama şiddeti belli değil

Açıklamasında İstanbul’da beklenenin de üzerinde bir deprem olabileceğini vurgulayan Akgül olası depremle ilgili olarak “Los Angeles’tan Sidney’e kadar 1999 yılından beri bütün deprem toplantılarına katıldım. İstanbul’u vuracak olan deprem düşündüğümüzün üzerinde olabilir. Bu depremin korkunçluğunu olduktan sonra anlayacağız. İstanbul, Kocaeli, Adapazarı, Tekirdağ ve Yalova’yı derinden etkileyecek olan bu depremin gerekliliklerini herkes el ele yerine getirmediği zaman hiç kimsenin söyleyecek lafı olmaz. Hiçbir siyaset bunu kaldıramaz. Buna kim siyasi açıdan yaklaşırsa bu mecliste yerini bulamaz. Bizim işimiz yol, çukur, asfalt değil şu an budur. Top bizim ayağımızdan çıksın üst makamlara gitsin kararlarını versinler. Bu deprem 30 sene sonra olacak diyenlere itibar etmeyin. Depremin yeri ve büyüklüğü belli ama şiddeti belli değil. Depremin şiddeti depremin oluş şekline bağlı. Deprem yeryüzüne ne kadar yakınsa şiddeti o kadar fazla olur. Örneği 1 hafta önce Elazığ’da yaşadık.” İfadelerini kullandı.

Depreme en hazırlıklı ilçe Büyükçekmece

Büyükçekmece Belediyesinin İstanbul’da depreme en hazırlıklı ilçe olduğunu belirten Akgün ““İstanbul’da depreme en hazır ilçeyiz. Yıkılması gereken 16 bin konut yıkılmıştır ve yenileri yapılmaya devam ediyor. Öncelikle hangi binalar çok eski ve sıkıntılı? Bu anlamda meclisimize de görev düşüyor. Meclis üyelerimiz eski ve sıkıntılı yapıları en kısa zamanda çıkartıp bize teslim etsin. Depremin etkisinin yüksek olacağı yapıları biz biliyoruz ama vatandaşlarımızdan da bu talebi bekliyoruz” dedi.

Başkan Akgün, Büyükçekmece’de kentsel dönüşüm çalışmalarının hızla devam ettiğini de sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir