Gündem

Bolu Belediyesi’nden 97 Kişi İşten Çıkarıldı: Engelli İşçi İntihara Kalkıştı

Bolu Belediyesi’nin 2019 yılında işe alındığı tespit edilen 97 kişinin işine son verdiği iddia edildi. İddialara göre belediye bünyesinde çalışan ve Ocak, Şubat döneminde işe başlayan işçiler bütçe nedeniyle işten çıkarıldılar. 

22 Nisan günü öğlen saatlerine kadar çalışan işçiler, öğlen saatlerinde aldıkları haberler işe işten çıkarıldıklarını öğrendiler. 

Bu sırada belediye binasına poster asmakta olan bir engelli işçi de almış olduğu haber sonrası intihara kalkıştı. 

ENGELLİ STATÜSÜNDE ÇALIŞAN İŞÇİ İNTİHARA KALKIŞTI

Yaşanan bu olay sonrası ise söz konusu engelli işçi Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ile bir araya geldi. İşte çıkarılan işçi Barış Y. isimli işçi ile Tanju Özcan işten çıkarılmalara dair açıklamalarda bulundu. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan konuya dair açıklamasında, 19 Aralık tarihinden önce işe girenleri işten çıkarmayacağına dair verdiği sözü hatırlattı. Bu çerçevede bu tarihten sonra yapılan alımları bütçe nedeniyle değerlendirdiklerini açıklayan Tanju Özcan şu ifadeleri kullandı.

”19 Aralık itibariyle kimseyi işten çıkarmayacağım’ dedim. Bu tasarruflar 19 Aralık’tan sonraki, Ocak-Şubat ayında arkadaşlarımız işe alınmış. Ama öyle bir noktaya gelmiş ki, bütçe bunu karşılayamaz hale gelmiş. Yoksa kimsenin ekmeğiyle oynama derdinde olmadığımızı hep söyledik.” 

ENGELLİYİM İŞ BULAMIYORUM

İntihar etmeye kalkışan Barış Y isimli engelli işçi ise böyle bir durumu beklediğini söyledi. İşe girdikten sonra kadroya alınmasının ardından umutlandığını ifade eden Barış Y. bu durumun engelli kadrosunda olduğu için oluştuğunu sandığını söyledi. Sinir hastası olduğunu ifade eden engelli işçi şu açıklamada bulundu. 

“Sinir hastasıyım aynı zamanda. İlacımı da içmediğim için sinirlerime hakim olamadım. Bayrağı bağla demişlerdi. Çavuş, ‘İnsan kaynaklarına ineceksiniz, işten çıkarılmışsınız’ deyince dinlemeden böyle bir yola başvurdum. Engelliyim, iş bulamıyorum uzun zamandır. Yeni iş bulmuştum. Onun stresiyle kendimi kaybettim”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir