Gündem

Bolu’nun Yeni Belediye Başkanı Tanju Özcan Suriyelilere Yardımları Durdurdu

Yerel seçimlerin ardından Bolu’da belediye başkanı olarak seçilen Tanju Özcan, göreve başlamasıyla ciddi kararlar aldı. Tanju Özcan göreve başlamasının hemen ardından yabancı uyruklulara sağlanan yardımları durdurdu.

BOLU’DA YABANCI UYRUKLULARA YARDIMLAR DURDURULDU

Bolu’nun CHP’li Belediye Başkanı Tanju Özcan bu kararlara dair resmi yazısını Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne yazdı. 

Tanju Özcan söz konusu karar yazısında şu ifadelere yer verdi. 

“Ülkemizde yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilere Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), Türk Kızılayı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ‘Sosyal Uyum Yardımı’ adı altında yardım yapılmaktadır. Bu nedenle, ilimizde yaşamakta olan herhangi bir yabancı uyruklu kişiye Belediyemiz Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nden ayni ve nakdi yapılmaması hususunda, gereğini rica ederim”

”İŞ YERİ AÇMA RUHSATI VERMEYECEĞİM”

Tanju Özcan konuya dair açıklamalarında yaşanan durumlardan herkesin rahatsız olduğunu ifade ederek yaşananların dayanılmaz bir boyuta ulaştığını söyledi. Suriyelilerin 7 yıldır Türkiye’de olduğunu ifade eden Tanju Özcan Yedi yıldır bakıyoruz. Çocuklarımızın iaşesini veriyoruz. Ben diğer yardım kurumlarına karışamam, böyle bir yetkim yok ama Bolu Belediyesi bütçesinden bir tek Suriyeliye tek kuruş yardım yapmayacağım, ifadelerini kullandı.

Konuşmasında ayrıca Suriyelilere iş yeri açma izni verilmeyeceğini açıklayan Tanju Özcan bu talepleri bizzat kendisinin reddedeceğini söyledi. 

“İki şey söylemiştim; ‘Belediye bütçesinden hiçbir Suriyeliye yardım yapmayacağım’ demiştim. ‘Suriyelilere, göçmen statüsündeki yabancı uyruklu kişilere Bolu Belediyesi’nden işyeri açma ruhsatı vermeyeceğim’ demiştim. Yani ‘Ben reddedeceğim. Gitsin alabiliyorsa mahkeme kararıyla alsın’ dedim; çünkü Bolu’ya ve Türkiye’ye yerleşsinler istemiyorum. Yazık değil mi? Benim esnafım işyeri açmak için 10 yere kayıt yaptıracak, her yere para ödeyecek, vergi dairesi üzerine binecek, esnaf odaları üzerine binecek, belediyeler üzerine binecek; bunlara hesap soran dahi olmayacak. Her yerde söylüyorum: Bu misafirlik fazla uzadı”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir