Gündem

Çalışanlar İçin Kıdem Tazminatı Rehberi: En Düşük ve En Yüksek Tazminat Tutarları

Kıdem tazminatı konusunda yeni düzenleme yapılıp yapılmayacağı konusu gündemdeki yerini koruyor. İşçi kesimi ile işverenler tarafından yapılan açıklamalarda konunun her tarafı memnun edecek şekilde çözülmesi. 

Peki halen yürürlükte olan uygulamaya göre en yüksek ve en düşük kıdem tazminatı tutarı kaç? Kıdem tazminatı ile ilgili tüm detayları ile sizlere aktarıyoruz. 

KIDEM TAZMİNATI İÇİN EN DÜŞÜK TUTAR NE KADAR?

Çalışma hayatı içerisinde yer alan vatandaşların işten çıkarılmaları durumunda kıdem tazminatı ödemesi yapılır. Bazı istifa ve farklı durumlarda da ödenen kıdem tazminatı çalışma süresi arttıkça yükselir. Çalışanın bir yıllık çalışma süresine 1 aylık maaşı kıdem tazminatı olarak ödenir. Ancak işçinin kendi rızasıyla işten çıkması durumunda kıdem tazminatı talep edilemez.

Bu bağlamda; Kıdem tazminatında oluşan son durumu sizlere aktarıyoruz. Bilindiği üzere Ocak ayında yüzde 26’lık zam ile 2 bin 20 TL’ye yükselen asgari ücret çalışanları sevindirmişti. Asgari ücretin yükselmesi ile kıdem tazminatı tutarları da yükseldi. Oluşan son durumda en düşük kıdem tazminatı tutarı 2 bin 558 TL oldu. Kıdem tazminatında tavan tutar ise asgari ücret zammı ile 5 bin 434 TL’den 6 bin 17 TL’ye yükseldi.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir