Gündem

Çalışma Hayatında Yer Alanlar Dikkat! İş Arkadaşına Yalaka Demek Tazminatsız Kovulma Sebebi

Çalışma hayatı içerisinde yer alan personellerin kıdem tazminatı almadan işten çıkarılmalarına ilişkin yeni bir karar alındı. 

Yargıtay’a gönderilen bir dava dosyasında, iş arkadaşına taklacı yalaka diyen kişinin işten çıkarılmasına dair karar verildi. Yargıtay iş arkadaşı için yalaka diyen kişinin tazminatsız işten çıkarılmasını istedi. 

İŞ ARKADAŞINA YALAKA DİYE KİŞİ TAZMİNATSIZ KOVULDU

Bir fabrikada çalışan bir kişi, mesai arkadaşına taklacı yalaka ifadelerini kullandı. Bu sözleri söyleyen kişi işveren tarafından işyerinin huzurunu bozduğu için tazminatsız şekide işten çıkarıldı. Söz konusu çalışan işverene dava açtı ve tazminatının ödenmesini istedi. Ancak Yargıtay söz konusu personellerin tazimatsız olarak işten çıkarılma kararını doğdu buldu. 

Yargıtay Tarafından Verilen Kararın Bir Bölümü

”İşçiler hakkında küfürlü konuştuğu yönündeki beyanının somut olarak fesih sebebi yapılmadığı şeklindeki hatalı gerekçe ile davacının iş akdinin işveren tarafından haksız feshedildiğinden kıdem ve ihbar tazminatının kabulüne karar verilmiştir. Bahsedilen ve tutanak tanıklarınca da doğrulanan somut vakıalar karşısında mahkemece kıdem ve ihbar tazminatının kabulüne karar verilmesi hakkaniyet ilkesine ve menfaatler dengesine aykırı olmuştur. Bu sebeplerle, davacının kıdem ve ihbar tazminatı talebinin reddi gerekirken kabulüne karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Temyiz olunan kararın bozulmasına oy birliğiyle karar verildi”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir