Gündem

Çalışmayan Eşini Sigortalı Gösterenler İçin Mahkeme Kararı

Çalışma hayatında sıkça rastlanan ve emeklilik hayali kuran ev hanımlarının emekli olması adına uygulanan ‘Sigortalı Gösterme Yöntemi’ ile ilgili çok önemli bir karara imza attı. 

EŞİNİ SİGORTALI GÖSTEREN İÇİN EMSAL KARAR

Yargıtay’a intikal eden dosyada, geçtiğimiz yıllarda eşine ait PVC üretim atölyesinde prim gün sayısını tamamlamak için kendisini sigortalı gösteren bir kadının durumunun SGK tarafından inceleme alınmasıyla oluştu. SGK söz konusu kadının geçmiş dönemde sigortalı gösterildiği için prim gün sayısını iptal etti ve sağlık yardımının da iade edilmesini istedi. Olay İş Mahkemesine taşındı. Eşinin yanında ücretsiz olarak çalıştığını ifade eden kadın için Yargıtay olumsuz karar verdi.

Yargıtay tarafından verilen kararda, yasada, işverenin ücretsiz çalışan eşinin sigortalı sayılamayacağı belirtildi. İşte o karar;

”Davacının, kuruma verdiği imzalı beyanda, ücretsiz olarak eşinin yanında çalıştığını dile getirmesi karşısında davacının sigortalı sayılamayacağı gözetilerek davanın reddine karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsizdir. Bu maddi ve hukuki olgular göz önünde bulundurulmaksızın, eksik inceleme ve hatalı değerlendirme sonucu, yazılı şekilde hüküm kurulması, usul ve yasaya aykırı olup, bozma nedenidir. O hâlde, davalı vekilinin bu yönleri amaçlayan temyiz itirazları kabul edilmeli ve hüküm bozulmalıdır. Kararın bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir