Gündem

CHP’den Askerlik Yasası İle İlgili Erken Terhis Açıklaması

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç yeni askerlik sistemine dair açıklamalarda bulundu. Bu konuda Cumhuriyet Halk Partisi tarafından sunulan öneriler hakkında bilgi veren CHP Milletvekili Engin Özkoç konuşmasında ayrıca erken terhis konusuna değindi.

CHP’DEN ERKEN TERHİS AÇIKLAMASI

Cumhuriyet Halk Partisi’nin yeni askerlik sisteminde yer alan 45. maddeyi eleştirdi. Bu maddenin Cumhurbaşkanına 20 yaşındaki istediği bir topluluğa askerlikten muaf olma yetkisi verdiğini ifade eden Engin Özkoç, bu maddeye Genelkurmay Başkanlığının teklifi ve MGK’nin onayı şartlarınhı eklenmesi gerektiğini söyledi. 

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç konuşmasında erken terhis konusunda partisinin yaşadığı çekinceleri de dile getirerek şu bilgileri verdi.

“Şu anda 250 bin olması gereken kadro yüzde 70 civarında. Türk Silahlı Kuvvetleri halen tam kadro ile çalışamazken bu yasanın çıkması durumunda kadro yüzde 30’a inmiş olacak. Yani erken terhislerden sonra askerdeki yükümlülerin sayısı yüzde 30’a inecek. Ortadoğu gibi sıkıntılı bir coğrafyada, ABD ve Rusya ile silah konusunda sıkıntı yaşadığımız bu dönemde ordumuzun sayısının azaltılmasının ne tür sonuçlar doğurabileceğine ilişkin çekincelerimiz var. Bu çekincelerimizi söyledik.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir