Gündem

CHP’den Belediyelerde Akraba Ataması ve İkinci Maaş İçin Kanun Teklifi

Son dönemlerde belediye başkanlarının adları akraba atamaları ve ikinci hatta üçüncü maaş iddiaları ile gündeme geldi. Haber sitelerinde sıkça yer alan konulara yönelik kamuoyundan tepki gelmişti. 

Bu tür atamaların ve ikinci maaş iddialarının ardından Cumhuriyet Halk Partisi’nden bir kanun teklifi hazırlığı olduğu öğrenildi. 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel tarafından TBMM’de düzenlenen basın toplantısı ile açıklanan kanun teklifi detaylarını siz okuyucularımız ile paylaşıyoruz. 

CHP’DEN KANUN TEKLİFİ AÇIKLAMASI

CHP Grup Başkanvekili Özel son dönemlerde bazı CHP’li belediyeler için gündeme gelen iddiaları ele aldı. Son olarak İzmir Torbalı ve öncesinde birkaç belediye başkanlığında ortaya çıkan iddialarda, belediye başkanlarının çeşitli müdür görevleri ile iki maaş aldıkları, birinci dereceden yakın akrabalarını ise atadıkları ortaya çıkmıştı. 

Özgür Özel hazırlladıkları kanun teklifi ile bunların önüne geçileceğini ifade etti. İleriki günlerde Meclis Başkanlığı’na sunulacak kanun teklifi ile ilgili olarak Özgür Özel şu açıklamalarda bulundu. 

“CHP olarak yerel yöneticilerin birinci derece yakınlarının belediye, iştirak ve şirketlerde görevlendirilememesi; kendilerinin belediyeden herhangi ikinci bir maaş ve ödeme alamamaları konusunda bir kanun teklifi hazırlıyoruz. Önümüzdeki günlerde Meclis Başkanlığına sunacağız. Bu kanun teklifinin AK Parti ve küçük ortağı tarafından nasıl değerlendirileceğini bekliyoruz. CHP olarak bu konuda tavizimiz yok, hiçbir CHP’li belediye başkanın bunu yapmasını hoş görmüyoruz ve izin vermiyoruz. Gelin bunu kanuna koyalım, hiçbirimiz yapamayalım.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir