Gündem

CHP’den Enflasyon Açıklaması: Düşük Çıkmasında İmamoğlu’nun Etkisi Var

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Aykut Erdoğdu konuya dair değerlendirmelerinde, Ekrem İmamoğlu’nun kısa süreli hizmetlerinin enflasyon oranlarının düşük çıkmasında etkisi olduğunu ifade etti. 

CHP’DEN ENFLASYON AÇIKLAMASI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu enflasyon rakamlarına dair yazılı olarak kamuoyu ile paylaştığı açıklamasında İstanbul’da halk ekmek fiyatlarında yapılan indirim üzerinde durdu. Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu konuya ilişkin paylaştığı verilerde, Nisan-Mayıs aylarında Türkiye genelinde 1 kg ekmeğin fiyatı yüzde 5,2 artarak 5,1 liradan 5,32 liraya yükseldiğini ifade etti.

Bu dönemde İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun indirim yaptığını ve bu indirimle fiyat artışının binde bir oranında kaldığını ifade eden Aykut Erdoğdu, öğrenci bileti indirimlerininde olumlu etkisi olduğunu söyledi. 

Hükümete Enflasyon Eleştirisi

Aykut Erdoğdu yazılı açıkalamasında enflasyon rakamlarının çift haneli rakamlarda olmasını da eleştirdi ve şu ifadeleri kullandı.

“Ekonomi yönetimindekiler 2018 yılı Ekim ayında yıllık yüzde 25’in üzerine çıkan enflasyonda baz etkisi nedeniyle de yıldan yıla enflasyon rakamında ilerleyen aylarda düşüş bekliyorlar. Ancak bu düşüşün gereği olan ekonomik güveni tesis edemedikleri için yabancı paraya yönelimi de engelleyemiyorlar. Dolarizasyon aşılmadığı müddetçe, daha fazla üreten ve hakça bölüşen bir Türkiye’ye gidişin kaldırım taşları döşenmediği müddetçe bu cendere içinde kalırız.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir