Gündem

CHP’den Hükümete İşsizlik Eleştirisi: Genç İşsiz Sayısı 2 Milyon 720 Bin

Türkiye İstatistik Kurumu geçtiğimiz hafta içerisinde işsizlik verilerine ilişkin son durumu gözler önüne sermişti. Hızla yükselen işsizlik karşısında hükümete eleştiriler geldi. 

Muhalafer partisi milletvekilleri tarafından gelen bu eleştirilerde, ekonomi politikası eleştirilirken bu konuda adım atılması konusunda uyarılarda bulunuldu. İşsizlik konusuna ilişkin son açıklama ise CHP Bursa Milletvekili Lale Karabıyık’tan geldi.

DİKKAT ÇEKEN İŞSİZLİK AÇIKLAMASI 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık işsizli konusuna dair değerlendirmelerde bulunmak için bir basın açıklaması düzenledi. Basın toplantısına TÜİK verilerini değerlendirerek başlayan Lale Karabıyık özellikle üniversite mezunu işsiz sayısına vurgu yaptı. Burada sayının çok yukarıda oldığunu ifade eden Lale Karabıyık Avrupa’ya yönelik kıyaslamada bulundu.

Türkiye’nin Avrupa ülkeleri arasında eğitimde veya istihdamda olmayan’ genç nüfus oranında en yüksek ikinci yüzdeye sahip ülke olduğunu ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık şu ifadeleri kullandı. “TÜİK verilerini incelediğimizde ne istihdamda ne eğitimde olan genç sayısının 2 milyon 720 bine yükseldiğini ve geçen yıl toplam işsizler içinde yüzde 21.8 olan bu oranın yüzde 23.7’ye ulaştığını görüyoruz.” Konuşmasının sonunda tablonun hiç parlak olmadığını söyleyen Lale Karabıyık, üniversite mezunu 1 milyon 29 bin gencimiz işsiz, işsizlik oranları da yüzde 12.8 seviyesinde ifadelerini kullandı. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir