Gündem

CHP’den İşsizlik Değerlendirmesi: Gerçek İşsiz Sayısı 6 Buçuk Milyon

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her ay düzenli olarak açıkladığı işsizlik rakamlarına ilişkin son verileri kamuoyu ile paylaştı. Bu kapsamda işsizik bir önceki yılın aynı dönemine göre arttığını ifade eden TÜİK, işsiz vatandaş sayısını ise 4 milyon 202 bin olarak açıkladı. Bu rakamlara göre Türkiye’de ki işsiz vatandaş sayısının nüfusa oranı yüzde 13 seviyesinde oldu. 

TÜİK tarafından açıklanan bu verilere ise muhalefet kanadından tepki geldi. 

CHP’DEN İŞSİZLİK RAKAMLARINA İLİŞKİN İLK DEĞERLENDİRME

enel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak işsizlik rakamlarına ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu. Bu konuda TÜİK verilerini eleştiren Faiz Öztrak, kurumun işsiszlik rakamlarını açıklamada yetersiz kaldığını söyledi.

Bu konuda iş bulma ümidini yitirdiği için iş aramaktan vazgeçenler ile diğer sebeplerle iş gücü piyasasından kopanların da hesaba katılması gerektiğini ifade eden Özktrak bu geniş tanımlı işsiz sayısını ise 6 buçuk milyon olarak duyurdu. CHP Sözcüsü Faik Öztrak açıklamasında 2018 yılındaki rakamlarla 2019 yılındaki oranları kıyasarayarak geniş tanımlı işsizlik oranın 3,7 puanlık artışla yüzde 18,7 olduğunu belirtti. 

“Bu yılın Nisan döneminde gençlerde işsizlik oranı 6,3 puanlık artışla yüzde 23,2’ye ulaşırken üniversite mezunu işsiz sayısı 209 bin kişilik artışla 1 milyon 29 bin kişi oldu. 2019 yılının Nisan ayı itibariyle Türkiye’de her dört gençten biri işsiz, her dört işsizden biri üniversite mezunu.” 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir