Gündem

CHP’den İşsizlik Raporu: 8 Milyon 475 Bin Kişi Evine Ekmek Götürmekte Zorlanıyor

TÜİK verilerine göre işsizlik sorunu büyüyerek devam ediyor. Geçtiğimiz yıla bakıldığında yüksek oranlarla işsizliğin artması ve istihdamın yeterli seviyede olmaması vatandaşları zora sokuyor.

Ekonomide yaşanan zorlu sürecin devam etmesi de işsizliği artmasının en önemli nedenlerinden. 

İşsizlik ile ilgili yaşanan son gelişmeler bu şekilde olurken Cumhuriyet Halk Partisi’de bu konuya dair bir rapor hazırladı. 

CHP’DEN İŞSİZLİK RAPORU

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından hazırlanan işsizlik raporunda en dikkat çekici nokta ise işsiz sayısı konusunda oldu. Rapora göre; Türkiye’de evine ekmek götürmekte zorlananların sayısı resmi rakamların aksine 8 milyon 475 bin kişi. TÜİK işsiz sayısını 4 milyon 730 bin kişi olarak açıklamıştı. CHP’de yayımlanan raporda ise kısa süreli çalışanlar ve mesleğinde çalışmadığı için iş arayanlarla beraber sayısı 8 milyonun üzerine çıkıyor. CHP tarafından yayımlanan raporda ayrıca istihdam konusuna değinildi.

Raporda istihdamın son bir yılda azaldığı vurgusu yapıldı. İşsizlik oranı şubatta (Ocak-Şubat-Mart ortalaması), geçen yılın aynı ayına göre 4,1 puan artarak yüzde 10,6’dan yüzde 14,7’ye çıktı. Genç nüfus arasındaki işsizlik oranı ise geçen yılın aynı dönemine göre 7,1 puan artarak yüzde 19’dan yüzde 26,1’e yükseldi.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir